Nákaza v Moravskoslezském kraji opět sílí, církevní domov hlásí 64 lidí

  17:40
Zatímco v minulých dnech se situace v Moravskoslezském kraji zklidňovala, nyní počet lidí nakažených koronavirem opět roste. Jen v církevním domově v Jablunkově hlásí hygienici 64 případů.

Podle údajů chytré karantény přibylo od úterý do středečního rána v Moravskoslezském kraji 77 případů nákazy koronavirem, což je o 31 více než předešlý den. 

A nejhůř je na tom stále Frýdecko-Místecko, na které hygienici upozornili už v minulých dnech.

„Těžiště výskytu nákazy v Moravskoslezském kraji se z Karvinska přesunulo do Frýdku-Místku,“ uvedl nový mluvčí Krajské hygienické stanice Ostrava Aleš Kotrla.

„Velké přírůstky nakažených jsou v celé zemi - 290. Z toho v Moravskoslezském kraji 77 a z toho 48 na Frýdecko-Místecku. Kromě okresu Bruntál, který měl opět nulu, byl opětovný nárůst i v okresech Nový Jičín a Opava,“ okomentoval situaci ve středu ráno hejtman Ivo Vondrák, který zveřejňuje nová data na sociální síti.

Na Frýdecko-Místecku jsou nyní dvě největší ohniska nákazy v pěveckém souboru Gorol, kde po návratu z Polska nákaza postihla už čtyři desítky sboristů včetně rodinných příslušníků, a v církevním Domově sv. Alžběty v Jablunkově, kde hygienici hlásí 64 nakažených.

„V domově pro seniory onemocnělo 29 klientů, 30 zaměstnanců, čtyři lidé s rodinnými kontakty a jedna osoba pravidelně navštěvující přilehlý kostel,“ uvedl mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě Aleš Kotrla s tím, že hygienici vydali mimořádné opatření, které má zabránit dalšímu šíření nákazy.

Řádové sestry nechtěly situaci komentovat s tím, že mají plné ruce práce s klienty. Odkázaly na krajský úřad, který má všechny informace.

Většina nemá příznaky

Náměstek hejtmana pro sociální oblast Jiří Navrátil potvrdil, že jsou s církevním domovem v kontaktu.

„S výjimkou jediného klienta, který měl těží průběh nemoci a je hospitalizován ve Fakultní nemocnici Ostrava, ostatní klienti zůstávají v domově a nepřejí si převoz do nemocnice. Většina má zcela bezpříznakový průběh, asi jedenáct má jen lehce zvýšené teploty,“ uvedl Navrátil s tím, že ani nakažené řádové sestry nemají zdravotní potíže a proto nadále pracují, tak jak to zdravotníkům a pracovníkům v sociálních službách umožňuje nová legislativa.

„Jsme také ve spojení s profesionálními hasiči, kteří provádějí nařízenou dezinfekci domova i kostela. Hygienici také trasují další lidi včetně návštěvníků bohoslužeb a duchovního, kteří by měli být otestováni,“ dodal náměstek Navrátil.

Odborníci předpokládali, že zlepšení epidemiologické situace v kraji bude nejspíš jen přechodné. „Myslím, že situace se bude opět zhoršovat, protože mnozí lidé se rozhodli, že je po epidemii, a přestávají respektovat nařízení hygieny. Kromě toho se projeví dovoz nákazy z dovolené,“ nastínil například epidemiolog Petr Kopřivík.

Ve fakultní nemocnici vzniká Covidcentrum

Koronavirus, který způsobuje onemocnění covid-19, podle odborníků nezmizí a mohou přijít i nové infekce. Nemocnice v kraji proto plánují organizační i stavební změny.

Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě, která má nejvíce infekčních lůžek v kraji, už začala s budováním nového Covidcentra FNO.

„Vzniká na okraji areálu. Smyslem je postupně tam soustředit všechna odběrové místa, informační centrum i laboratoře, navýšit počet odebraných vzorků pro PCR testy na koronavirus a v co nejkratší době znát výsledek testu,“ řekla mluvčí nemocnice Iva Piskalová.

Upozornila, že prvním krokem bylo sjednocení odběrových míst pro samoplátce i pacienty se žádankou. „Od 6. srpna budou všichni zájemci testováni už jen v odběrovém místě z ulice K Myslivně. Přijít mohou v době od 7 do 15 hodin. Odběrové místo u urgentního příjmu je zrušeno,“ dodala Piskalová.

Změny chystají i nemocnice, které patří kraji. „Chceme, aby každá naše nemocnice, kde není infekční oddělení, měla do dvou let stavebně oddělené pokoje vhodné pro léčbu pacientů s koronavirem či jinými infekčními nemocemi,“ řekl náměstek hejtmana Martin Gebauer.