iDNES.cz

Kvůli covidu je v karanténě více než sto moravskoslezských školních tříd

  8:34
Ačkoli se mnozí lidé bojí dalšího lockdownu kvůli epidemii koronaviru, zatím jsou takové obavy zbytečné. Anebo velmi předčasné. I moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák upozornil, že nakažených sice přibývá, ale čísla nejsou nijak dramatická. „A hospitalizovaných s nemocí covid-19, kterých měl region nejvíce v zemi, v posledním týdnu dokonce ubylo,“ zmínil Vondrák.

ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

Podle hygieniků souvisí vývoj situace s tím, že v současnosti se nákaza nejvíce šíří ve školních kolektivech. Děti s covidem se přitom dostávají do nemocnic jen výjimečně. Už 68 škol v kraji má kvůli covidu nejméně jednu třídu v karanténě.

„Loni se nákaza nejvíce šířila v domovech pro seniory, nemocnicích a firmách. Teď tam žádná větší ohniska nejsou, protože většina zaměstnanců i seniorů je naočkovaná a v řadě organizací pokračuje pravidelné testování,“ vysvětlil mluvčí krajské hygienické stanice v Ostravě Aleš Kotrla. 

Hygienici nyní evidují nejvíce klastrů s nakaženými mezi dětmi v základních a středních školách, občas i v dětských domovech či studentských klubech.

„V pátek bylo v kraji kvůli koronaviru v karanténě 112 tříd v 68 školách, z toho 69 tříd v 36 základních školách a 43 tříd v 32 středních školách,“ upřesnil Aleš Kotrla. Podotkl, že kromě dětí jsou nakažení i jejich příbuzní či dospělí zaměstnanci škol.

Většina klastrů má jen několik nakažených, výjimkou je třeba základní škola v Hlučíně s 11 případy a studentský klub Vrtule s 15 lidmi.

zpět na článek