Podzimní vlna covidu na severu Moravy a ve Slezsku nabývá na intenzitě

  9:28
Počet pozitivně testovaných pacientů na covid-19 přesáhl v pěti okresech Moravskoslezského kraje hranici jednoho sta nakažených denně. Pouze na Bruntálsku je toto číslo nižší. Také v nemocnicích počet pacientů s covidem roste.

ilustrační snímek | foto: Petr TopičMAFRA

Nových případů nemoci covid-19 v Moravskoslezském kraji přibývá ve velkém. „Například v pondělí jsme v kraji zaznamenali 917 nově nakažených, což je o dvě stovky více než minulý pátek,“ uvedl mluvčí krajské hygienické stanice Aleš Kotrla.

„Narůstá počet nově nemocných a výjimkou nejsou lidé, kteří prodělali vakcinaci druhou, případně třetí dávkou. Rovněž se navyšuje podíl těch, kteří již infekci měli,“ dodal.

Pacientů s covidem přibývá i v nemocnicích. Konkrétně Fakultní nemocnice Ostrava má v těchto dnech v péči 39 nemocných, Městská nemocnice Ostrava 12 a ve Frýdku-Místku a v Opavě se léčí dalších 22 lidí.

„Většina nakažených k nám přišla s jinými zdravotními problémy a jejich pozitivita na covid se prokázala až při následných testech,“ uvedla manažerka frýdecko-místecké nemocnice Michaela Konečná a stejnou zkušenost potvrdili zdravotníci i v ostatních nemocnicích kraje.

„V současné době se v našem regionu vyskytují výhradně varianty omikron, ostatní prakticky vymizely,“ upřesnil Kotrla.

Nemocnice postupně omezují návštěvy

Počty hospitalizovaných a těžkých průběhů onemocnění podle něj na začátku prázdnin nekopírovaly nárůst nových případů. V posledních asi čtrnácti dnech ale hospitalizací a těžkých průběhů přibývá. Výjimkou nejsou ani úmrtí, v tuto chvíli mimo hranice kraje.

Z tohoto důvodu vydala ve čtvrtek například Slezská nemocnice Opava zákaz návštěv, které povolila jen na gynekologicko-porodnickém a dětském oddělení včetně dětské chirurgie.

Jiná zařízení buď již omezení návštěv některých oddělení mají, nebo s vyhlášením zákazu vyčkávají. „Plošná opatření zatím neplánujeme. Doporučujeme ale ochranu dýchacích cest, omezení návštěv a z pohledu prevence očkování,“ poznamenal Kotrla.

Očkovací místa v kraji jsou již zásobena upravenou očkovací látkou a zájemci se mohou registrovat. „Nová vakcína Omicron BA4-5 je upravena tak, aby byla účinná proti původní podobě infekce, ale i proti novým mutacím viru, které jsou mezi lidmi aktuálně nejrozšířenější. Je určena jako 3. či 4. dávka pro zájemce starší 12 let. Její aplikace je možná nejdříve tři měsíce od podání předchozí dávky,“ uvedla vedoucí ústavní lékárny krnovské nemocnice Kateřina Vašířová.