Z cisterny u Nového Jičína unikala kyselina, hasiči evakuovali desítky lidí

  5:48,  aktualizováno  5:49
Kyselina chlorovodíková unikla v pondělí odpoledne z poškozené cisterny v novojičínské části Bludovice. Hasiči kvůli tomu uzavřeli silnici I/57 a z domů v okruhu sto metrů evakuovali více než třicet lidí.

Hasiči se o události dozvěděli ve čtvrt na pět odpoledne a na místě zasahovalo čtrnáct jednotek.

„Nasazeny byly i jednotky se speciální předurčeností pro zásah s únikem chemických látek, s velkoobjemovými cisternami kvůli potřebě uniklou kyselinu ředit a jednotky určené pro obsluhu mobilních sirén pro varování obyvatelstva,“ přiblížil krajský mluvčí hasičů Jakub Kozák.

Kamion převážející zhruba dvacet tun kyseliny nehavaroval, ale na cisterně se objevila závada.

Hasiči speciálními popruhy prasklinu utěsnili a neustále kontrolovali. „Část kyseliny unikla do přilehlého toku Zrzávka, pracovníci Povodí Odry na místě neustále monitorovali pH vody a hasiči dle potřeby neutralizovali kyselinu uhličitanem sodným, který sypali do vody z připravených nádob,“ popsal mluvčí Kozák další postup při zásahu.

Policejní mluvčí Pavla Jiroušková upozornila, že silnice I/57 spojující Nový Jičín s Valašským Meziříčím byla v obou směrech zavřená. „Policisté odkláněli dopravu po objízdných trasách,“ uvedla.

Město Nový Jičín v jedné ze základních škol zřídilo evakuační středisko.„Situace je ze strany hasičů zvládnutá. Snažíme se zajistit jídlo a pitný režim jak pro ty zasahující, tak pro občany,“ řekl v pondělí večer novojičínský starosta Stanislav Kopecký (ANO). 

Odejít ze svých domovů museli lidé v okruhu sto metrů od cisterny. Většina z evakuovaných našla dočasný azyl u příbuzných a známých. „Varování obyvatelstva prováděli jak hasiči mobilní sirénou, tak místní samospráva rozhlasem,“ podotkl mluvčí hasičů s tím, že lidem bydlícím ve větší vzdálenosti bylo doporučeno nevětrat, ani se zbytečně nepohybovat venku.

Po deváté hodině večer dorazila náhradní cisterna kvůli přečerpání z poškozeného návěsu. „Po přistavení se o samotné čerpání postarali vlastním vybavením hasiči v protichemických oděvech, hotovo měli po půlnoci,“ popsal Kozák.

Další hasiči pak čistili vozovku, na kterou kyselina vytékala před zjištěním úniku.

Policejní mluvčí Pavla Jiroušková uvedla, že silnice je už plně průjezdná v obou směrech.

Silnice I/57 tvoří spojnici mezi Moravskoslezským a Zlínským krajem, nehoda se stala mezi Novým Jičínem a Valašským Meziříčím.

Silnice I/57 tvoří spojnici mezi Moravskoslezským a Zlínským krajem, nehoda se stala mezi Novým Jičínem a Valašským Meziříčím.

Autoři: ,