Chytrá toaleta se v Ostravě osvědčila, příští rok přibudou další

  13:04
Chytrá toaleta slouží už tři roky lidem v městské části Ostrava-Jih. Osvědčila se, proto příští rok přibudou i v dalších částech města. „Při vstupu se toaleta automaticky aktivuje a rozsvítí. Splachování, vodovodní kohoutek i dávkovač na mýdlo fungují bezdotykově,“ přiblížil Martin Bednář, starosta obvodu Ostrava-Jih.

Starosta obvodu Martin Bednář u chytré toalety | foto: MO Ostrava-Jih

Elektrickou energii bere toaleta ze solárních panelů na střeše. Vevnitř i venku se dají nabíjet mobilní telefony. Je také chráněna proti neoprávněnému vstupu. „Pro otevření toalety zašlou občané placenou textovou zprávu nebo zaplatí platební kartou přímo u dveří. Cena je deset korun,“ uvedl Petr Bidzinski, referent odboru vztahů s veřejností radnice Ostravy-Jihu.

Toaleta je dostupná nepřetržitě. „WC umístěné na Čujkovově ulici funguje dvacet čtyři hodin denně. Díky dálkové kontrole se o něj nemusíme moc starat. Systém nás sám upozorní, když se naplní zásobníky. Nebo když dojde mýdlo. Toaleta je vybavená také přebalovacím pultem,“ doplnil Bidzinski.

Pilotní projekt na instalaci dalších chytrých toalet nyní připravuje i centrální ostravská radnice. „Příští rok je začneme umisťovat do ulic. Zatím jsou ve hře Masarykovo náměstí, Komenského sady, dopravní terminál Dubina a vozovna v Porubě. Místa musí být dobře dostupná pro techniky, kteří se o ně starají. Také v blízkosti nesmí být třeba stromy. Stínily by totiž solární panely na střeše, které systém napájejí elektřinou,“ řekla mluvčí ostravského magistrátu Gabriela Pokorná. 

V budoucnu se chytré toalety objeví i jinde. „Nyní jsme vybrali lokality, které budou rychle využitelné. Chceme jich ale mít více. Aktuálně pracujeme na zajištění projektové dokumentace a na žádostech o územní souhlas,“ doplnila.