„Je to úplně poprvé, co se mistrovství světa koná tady v Česku. Přihlášených je 832 startujících z 23 zemí, největší raritou je závodnice, která přijela až z Japonska,“ řekl za organizátory Vít Černý.
Coursing je terénní závod určený primárně pro chrty, kdy na dráze imitují lov zajíce. „Místo zajíce táhneme návnadu v podobě igelitového střapce, který má v sobě i kožešinu. Na trati jsou rozmístěni rozhodčí, kteří závod hodnotí,“ popsal Černý.
Na trati jsou kladky, takže návnada uhýbá podobně jako prchající zajíc. Hodnotí se rychlost a obratnost, tedy jak rychle zvíře dokáže zareagovat na manévry kořisti.
Plusem jsou i úsilí, zda pes dává závodu vše, a následování, což znamená, jak pes bedlivě sleduje návnadu.
„Pes, který získá více bodů, postupuje do dalšího kola,“ doplnil Černý. Malá plemena běžela trať dlouhou 500 až 750 metrů, velká plemena 800 až 1500 metrů.
Důležitou roli hraje při závodě obsluha navijáku, která přidává plyn či brzdí lanko s návnadou. „Musí mít cit pro psy. Odhadnout, jak rychle běží,“ přiblížil Černý.
Na mistrovství světa se jeho obsluhy zhostil Pavel Jeník. „Musím neustále hlídat situaci, udržovat optimální vzdálenost mezi psem a návnadou, aby se psi nezranili a aby stále spolupracovali, aby oba doběhli do cíle,“ popsal Jeník.
Trénink psů pro závody není těžký. „Chrt je od své podstaty lovec, ten pud je v něm silně zakořeněný. Od malinka tak štěněti ukazujete umělou návnadu, ať si na ten umělý střapec zvyká, pak když je starší, lze zkoušet sledování kořisti na navijáku,“ nastínil Černý.

Chrtí mistrovství světa se koná u Oder na Novojičínsku.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz