Nemocní chodí klidně mezi lidi, říká hygienička k nárůstu chřipky

  16:32
Počty nakažených chřipkou a jiným respiračním onemocněním v Moravskoslezském kraji stouply na téměř dva tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel. To je 27procentní nárůst v porovnání s třetím lednovým týdnem. Nejvíce nakažených je mezi dětmi ve věku do 14 let. Uvádějí to statistiky Krajské hygienické stanice Ostrava.

Slezská nemocnice v Opavě, kde hygienici zaznamenali nejvyšší nemocnost v kraji, a to 2 402 nakažených na sto tisíc obyvatel, omezila návštěvy na některých odděleních. „Stávající zákaz na plicním oddělení jsme rozšířili o internu, a to až do 4. února,“ uvedla mluvčí nemocnice Kamila Bindrová.

O 130 procent v porovnání s předchozím týdnem stoupla nemocnost na Frýdecko-Místecku, kde na sto tisíc lidí připadá 1 943 nakažených. „Pacienti s akutní respirační infekcí podceňují příznaky. Nedodržují léčebný režim a izolaci, chodí mezi ostatní, čímž dochází k šíření nemocí,“ upozornila ústavní hygienička Nemocnice Třinec Lenka Olivová.

Dominujícím mezi lidmi je aktuálně podle lékařů virus chřipky typu A, druhým nejčastějším zdrojem nákazy je pak RS virus způsobující běžné onemocnění plic a dýchacích cest.

Dívce kvůli chřipce selhaly orgány, život jí zachránilo mimotělní okysličení krve

Ve čtvrtém kalendářnímu týdnu odborníci zaznamenali také šest závažných případů chřipky SARI vyžadující hospitalizaci nakaženého v režimu intenzivní péče. „Jednalo se o tři muže a dvě ženy z Opavska ve věku mezi 48 až 84 lety a jednu sedmdesátiletou ženu z Ostravy, z nichž všichni mají chřipku typu A,“ uvedl mluvčí Krajské hygienické stanice Ostrava Aleš Kotrla. „U všech pacientů byly v anamnéze rizikové faktory, jako jsou obezita, diabetes nebo kardiovaskulární onemocnění. Ani jeden z nich nebyl proti chřipce očkován,“ dodal.

Nákazu virem covid-19 má v tuto chvíli v regionu podle statistik Státního zdravotního ústavu 65 žen a 42 mužů.

9. listopadu 2023

Autor: