Havířov udělil Pastrňákovi čestné občanství, přidal se ke Kašpárkové a Bábovi

  17:06,  aktualizováno  17:45
Zastupitelé Havířova schválili udělení čestného občanství hokejovému útočníkovi Davidu Pastrňákovi. Osmadvacetiletý havířovský rodák a hvězda NHL letos získal titul mistra světa, když ve finále se Švýcarskem vstřelil rozhodující branku.

Čestný občan Havířova David Pastrňák s pohárem pro hokejové mistry světa. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Rozhodli jsme tak proto, že David Pastrňák významně reprezentuje a propaguje Havířov, a to jak v České republice, tak i ve světě,“ řekl havířovský primátor Josef Bělica. Návrh pak havířovské zastupitelstvo jednomyslně schválilo.

Primátor upozornil, že schválením se Pastrňák čestným občanem už stal.

Na dotaz MF DNES Bělica uvedl, že návrh vedení města jak s Pastrňákem, tak ani s jeho matkou Marcelou Ziembovou ještě neprojednali.

Dostál mi málem přivodil infarkt, řekl Pastrňák. Spojil by Česko a Slovensko

„Teprve se budeme kontaktovat, dosud nebyla příležitost. Ale chtěli jsme takovou poctu udělit co nejdříve po mistrovství světa, snad bude brzy příležitost toto ocenění Davidovi předat,“ doplnil primátor.

Havířov coby nejmladší tuzemské město měl dosud dva čestné občany, také sportovce: trojskokanku Šárku Kašpárkovou a výškaře Jaroslav Bába.

David Pastrňák v havířovském dresu v 5. třídě, kdy už hrál za sedmáky. (10. června 2024)

David Pastrňák se narodil 25. května 1996 v Havířově, kde začal ve třech letech hrát hokej, a to po vzoru svého otce. Od malička byl považován za velký talent, například coby žák páté třídy hrál už za sedmáky. V roce 2015 byl vyhlášen nejlepším tuzemským juniorským hokejistou.

Profesionální kariéru začal ve Švédsku a od draftu v roce 2014 hraje v NHL za Boston Bruins. V roce 2017 se stal nejmladším českým hokejistou, který získal Zlatou hokejku pro nejlepšího tuzemského hráče. Vítězství zopakoval v letech 2018, 2019, 2020, 2021 a 2023. V roce 2020 získal Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce NHL.

30. května 2024

Autor: