Ve většině měst a obcí kraje, zásobovaných vodou společnosti SmVaK, vzrostla od 1. ledna 2025 cena vodného a stočného o 3,98 procenta na 137,92 Kč za kubík.
„V nových cenách se odráží především náklady na opravy a obnovu vodárenské infrastruktury, nebo personální náklady,“ komentoval důvody navýšení ceny mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
Ještě nižší ceny za vodu platí obyvatelé Bruntálu, nebo Krnova. V Bruntále se vodné a stočné zvýší o 3,57 procenta, což odpovídá ceně 60,04 Kč za kubík.
„Zvyšování cen vodného je reakcí na rostoucí provozní náklady a potřebu investic do infrastruktury,“ vysvětlil starosta Bruntálu.
O více než 16 procent se zvýšila cena vodného a stočného na Krnovsku, silně poničeném nedávnými povodněmi. I tak i zde však stále platí o desítky korun méně, než ve výrazném zbytku kraje. Cena vodného a stočného zde stoupne o 16,39 procenta na 79,52 Kč za kubík.
„Finance z nájemného vodohospodářské infrastruktury poputují na klíčové rozvojové akce,“ uvedl jednatel KVAK Libor Staněk.
V Ostravě cena vody vzrostla o 1,5 procenta na 111,11 Kč za metr krychlový. I zde odůvodňuje vedení firmy zvýšení ceny nutností modernizace. „Investice do vodohospodářské infrastruktury jsou klíčové pro udržení kvality služeb,“ sdělil statutární ředitel OVaK Petr Konečný.
Daň z nemovitosti
Pro podnikatelské objekty se letos v Ostravě mění koeficient daně z nemovitosti. Nově se bude násobit koeficientem 2,5. Tato změna má podle zástupců města posílit příjmy městského rozpočtu pro další investice do infrastruktury.
Podnikatelé ale změnu přirozeně nevítají. „Daň z nemovitostí citelně narostla už letos, ze zhruba 2,7 milionu v roce 2023 na přibližně 6,5 milionu korun. Další zvýšení koeficientů bude znamenat růst odhadem na deset i více milionů korun,“ konstatovala mluvčí společnosti Vítkovice Eva Kijonková.
Ostatní poplatky, včetně těch za odpad, nebo za psa, zůstávají v Ostravě na letošních číslech, mírně se mohou lišit jen v některých obvodech.
S výrazným navýšením koeficientů daně z nemovitosti musí počítat v Novém Jičíně. Základní koeficient stoupne o 150 procent a u podnikatelských objektů o 50 procent. „Hodnota majetku roste a město potřebuje finance na údržbu,“ uvedla mluvčí Marie Machková.
V Opavě koeficient daně z nemovitosti naopak sníží. „Chceme tímto krokem alespoň částečně ulehčit obyvatelům po plošném zvýšení daní vládou,“ vysvětlil mluvčí Martin Kůs.
V Havířově zůstane cena za odpady v roce 2025 na 1 092 Kč na osobu ročně. Poplatek za psa a nájemné v městských bytech zůstávají beze změn. V Bruntále zůstanou ceny odpadu a nájemného stabilní.
Dražší teplo
S každoročním nárůstem musí obyvatelé regionu i letos počítat u cen tepla. Například v Havířově cena tepla stoupne o 4,9 procenta na 1 104 Kč za gigajoule. V Bohumíně se očekává nárůst ceny tepla do osmi procent.
Pro město, odebírající podobně jako třeba Orlová teplo z dětmarovické elektrárny, letos navíc naposledy využívající pro výrobu elektřiny ale i tepla uhlí, představuje cena výsledek dlouhodobé smlouvy s dodavatelem.
„Vymínili jsme si, že nám až do roku 2030 zůstane zachována i cenová nabídka vycházející z podmínek předchozí koncesní smlouvy. Právě ta se ukázala být nejvýhodnější. Chrání nás před razantním zdražováním a díky ní můžeme zajistit našim obyvatelům nejnižší možné náklady na vytápění,“ konstatoval místostarosta Bohumína Lumír Macura.