Mladou čapí letku ze stanice v Bartošovicích monitorují vysílačky

  17:50
Kamkoliv dvě samice čápů bílých, pojmenované Patricie a Jaroslava, s dvojicí čápů černých Víťou a Liborem zaletí, tam jsou pod dohledem ochránců přírody. Letošním mláďatům totiž ve Stanici na záchranu volně žijících živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku připevnili vysílačky, které monitorují jejich pohyb.

Instalace vysílačky se solárním dobíjením na jedno z mláďat čápa černého. (7. srpna 2020) | foto: ČSOP Nový Jičín

„Jde o projekt ministerstva životního prostředí, vysílačky ještě chceme dát dalším dvěma čápům bílým. Signály máme i od dalších ptáků: motáka pochopa, jestřába a orla křiklavého. Data stahujeme jednou denně,“ přiblížil vedoucí bartošovického zařízení Petr Orel.

Mladí ptáci se dlouho pohybovali v okolí stanice, dva z nich si stále vystačí s loukami v okolí Odry. Další dva však vyrazili na potulku.

„Čáp bílý nyní létá v okolí Uherského Hradiště a čáp černý zamířil na sever ke Kozmickým loukám na Opavsku,“ zmínil Orel.

Ochránci přírody zejména sledují, jak účinný byl jejich odchov, protože většinou šlo o opuštěná mláďata. A pak také pozorují směr tahu ptáků na zimoviště.

Čápi létají do Afriky západní cestou přes Španělsko a gibraltarskou úžinu nebo východně přes Balkán, Turecko a další země. „Naši čápi západní trasu dosud nevyužili,“ poznamenal Orel.

Několik čápů už dlouhý let a přezimování v jižních oblastech nepřežilo. Někteří zahynuli na sloupech vedení vysokého napětí, další zastřelili nebo otrávili. „Například v Izraeli mají klid, ale v sousedním Libanonu to je bohužel už hodně jiné. A samozřejmě tam elektrické sloupy nijak nezabezpečují.“

Přesto se několikrát podařilo, že se mladí čápi s vysílačkami na jaře vrátili. „To je pak radost. Ale rovněž jsme zaznamenali, že první tah čáp přežil, ale při druhém ho v Etiopii zastřelili,“ popsal Orel.

Bartošovičtí ochránci přírody hodlají ve sledování ptáků pokračovat i v dalších letech.

Autor: