Města v kraji stavěla méně bytů, developeři mají radši bohatší regiony

  7:32
O pětinu méně bytů, a to 2 907, se začalo loni stavět v Moravskoslezském kraji v porovnání s rokem 2022. Dostavěno jich bylo 2 688, což je nejméně za poslední čtyři roky. Z toho značnou část, konkrétně 1 526 bytů, si postavili lidé v rodinných domech.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Města či developeři přitom budují nové domy jen výjimečně.

Nejvíce bytů v kraji, a to 665, se loni začalo stavět na Ostravsku. Nejméně na Bruntálsku, kde byla zahájena výstavba 158 bytů, z nichž ani jeden není v bytovém domě.

Podle mluvčího Bruntálu Jiřího Ondráška město naposledy předalo nové byty v roce 2002. „V současnosti připravujeme k výstavbě lokalitu Za Mlékárnou. Jakmile budou pozemky zasíťované, postavíme tam devět bytových domů se 152 byty větších rozměrů,“ sdělil Ondrášek s tím, že Bruntál má v tuto chvíli k dispozici 1 102 nájemních bytů.

Ani statutární město Ostrava loni žádné byty nepostavilo. Letos se však zájemci o městské bydlení dočkají.

Konec realitní krize. Ceny bytů znovu rostou, kupují zatím hlavně investoři

„Před dokončením je bytový dům Nové Lauby, který vzniká ve spolupráci s developerskou společností Sdružení BBB Nové Lauby. Po dokončení se v objektu staneme vlastníky 31 bytových jednotek z celkového počtu 85, včetně 119 parkovacích stání a 17 sklepních kójí,“ uvedla mluvčí města Ostravy Gabriela Pokorná.

Současně město podporuje výstavbu nových bytů v lokalitě Středoškolská, kde má vzniknout ve třech etapách 236 bytů včetně 103 parkovacích stání, která budou náhradou za současných 45 parkovacích míst. Realizátorem stavby je společnost Linkcity Czech Republic.

Smluvně město společnost zavázalo k vyčlenění deseti procent nových bytů pro účely dostupného nájemního bydlení, což znamená, že budou pronajímány za 75 procent obvyklého nájmu po dobu deseti let. Po celou dobu bude mít město k těmto bytovým jednotkám předkupní právo.

V ostravských městských obvodech se v posledních pěti letech byty spíš rekonstruují, než by vznikaly nové bytové domy.

Například obvod Ostrava-Jih, který spravuje 5 525 bytů, má v tuto chvíli 126 neobydlených bytů. „Šedesát z nich nabízíme k pronájmu, zbývajících šedesát šest je vyklizených a připravených k rekonstrukci,“ uvedla mluvčí obvodu Bronislava Supíková Rudinská.

Problém s bydlením tíží tisíce lidí, sociálních bytů ale příliš nepřibude

Na rekonstrukce stávajících bytových domů se zaměřil i obvod Moravská Ostrava a Přívoz, jenž vlastní 1 736 bytů. „Loni jsme rekonstruovali tři domy v ulicích Tolstého, Jungmannova a Nádražní, letos opravíme také tři s přibližně 30 byty, a to v ulicích Orebitská, Úprkova a Fügnerova,“ řekla mluvčí obvodu Michaela Tichá.

Ani městský obvod Slezská Ostrava nerealizoval v minulých pěti letech žádnou výstavbu, ale zaměřil se na rekonstrukce domů například v ulici Heřmanická či v oblasti Mírové Osady. Letos plánuje zahájit výstavbu Multifunkčního domu Muglinov, kde vznikne deset bytů.

Jediné okresy, kde podle ČSÚ loni stoupl počet zahájených staveb bytů, jsou Karviná a Nový Jičín. Ani v jednom z nich se nejedná o byty patřící městu, ale většinou o výstavbu v rodinných domech či stavby developerů.

„Aktuálně máme v Karviné 700 městských bytů, žádný nový nestavíme,“ zhodnotil mluvčí Karviné Lukáš Hudeček. „Poslední byty máme z roku 2022, kdy jsme v rámci rekonstrukce tří historických domů na Masarykově náměstí vytvořili šest bytových jednotek.“

Moravskoslezský trh s byty oživuje, za rozumnou cenu mizejí takřka hned

Také v Novém Jičíně naposledy předávali lidem byty v roce 2022. „Tehdy jsme kompletně zrekonstruovali objekt bývalé ubytovny pro zdravotnický personál v ulici K Archivu a nechali v něm udělat 39 bytů,“ uvedla mluvčí města Radka Nováková.

Nové bytové domy nestaví ani další města v kraji, které redakce oslovila, jako je Frýdek-Místek či Bohumín.

Ve srovnání s okolními kraji, například Olomouckým nebo Zlínským, je v Moravskoslezském navíc jen minimum nových developerských projektů.

„Je to dáno stávajícími cenami bytů, které jsou u nás nižší než v sousedních krajích. Developeři potřebují prodávat nové byty ideálně v cenách okolo 70 tisíc korun za metr čtvereční, když se však v kraji pohybují ceny opravených bytů v hodnotě okolo 40 tisíc korun za metr, tak se to developerům nevyplatí. Za výstavbu bytů přitom zaplatí všude stejně, takže logicky budou raději stavět tam, kde byty prodají dráže,“ osvětlil situaci Michal Pitucha, ředitel společnosti BO! reality a finance.