Bruntál se pouští do největší akce za třicet let, postaví zimní stadion

  13:04
Do největší investiční akce za posledních třicet let se pouštějí zástupci Bruntálu. Město za 170 milionů korun postaví zimní stadion. Zastupitelé schválili nejen stavbu, ale i stočtyřicetimilionový úvěr a rovnou vyhlásili soutěž na dodavatele.

V Bruntále chystají stavbu zimního stadionu. | foto: Vizualizace: Město Bruntál

Větší část nákladů pokryjí dotace, stavba může začít ještě letos.

„Rozhodnutí předcházely dlouhé debaty započaté už před čtyřmi lety, v nichž byly důkladně projednány všechny argumenty různých stran, ať už jde o umístění, placení stavby či otázky provozu,“ shrnul starosta města Petr Rys.

Původně byly ve hře čtyři varianty a dvě různé lokality. I samotné schvalování si vyžádalo několikahodinovou diskusi. Předmětem debat byly zvláště náklady na stavbu a další provoz zařízení.

Kalkulace projektu počítají s vyrovnaným hospodařením. „Naproti tomu na provoz současné ledové plochy musí město každoročně přispívat zhruba dvěma a půl milionem korun,“ uvedl mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Bruntál má nekrytou ledovou plochu, jež je v provozu jen tři měsíce roku, a je tak jedním z mála měst své velikosti bez krytého stadionu. Obyvatelé města po stadionu volají léta, v roce 2017 iniciovali i petici.

Nový sportovní komplex vyroste na pozemku hřiště Střední průmyslové školy a Obchodní akademie v Kavalcově ulici se vstupem směrem od městského parku.

Podle projektu by stavba měla přijít na 155,6 milionu korun včetně DPH. Navíc dojde na úpravy komunikace a přilehlého sportovního zázemí včetně hřišť a opěrné stěny. Celkové náklady tak čítají 170 milionů. Vzniknou i nová parkovací místa či zastávka MHD. Devadesát milionů chce Bruntál získat z dotace, o niž žádá Národní sportovní agenturu. Na zaplacení stavby si bere úvěr do výše 140 milionů, který splatí zpětně, až dostane dotaci.

Stadion pojme 252 diváků. Projektanti počítají s potřebným sportovním zázemím, bufetem pro více než sto lidí i terasou. Stavební povolení město už má, a pokud získá dotaci, stavba začne v druhé půlce roku. Potrvá 12 až 18 měsíců.