Bruntál neuzná hlasování o projektech obyvatel. Jeden sbíral hlasy hromadně

  9:14
Obyvatelé Bruntálu budou znovu vybírat, který z projektů navržených občany letos město uskuteční. Po prvním hlasování zastupitelé vítěze neurčili. Lidé totiž měli volit na webu či vhozením hlasovacího lístku do schránky v městském informačním centru, předkladatel jednoho z projektů však vyrazil do terénu a hlasovací lístky občanů přinesl hromadně.

Lidé rozhodují o dvou projektech: informační tabuli na autobusovém nádraží a pumptracku. | foto: Město Bruntál

„Bruntálští zastupitelé se usnesli na opětovném hlasování o stávajících projektech, a to formou SMS,“ informoval mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Bruntálští vybírali mezi dvěma projekty – elektronickou informační tabulí s pravidelně aktualizovanými odjezdy autobusů na místním autobusovém nádraží a výstavbou hliněné pumptrackové dráhy pro kola či koloběžky pod Uhlířským vrchem. Na návrhy občanů do participativního rozpočtu letos bruntálská radnice vyčlenila půl milionu korun.

Lidé chtějí rozhodovat o penězích. Participativní rozpočty jsou v oblibě

Hlasovali v dubnu a květnu buď na webu PinCity Bruntál, nebo osobně v městském informačním centru. „Jestliže by platily hlasy z PinCity a hlasovací urny, získal by projekt pumptracku 189 hlasů, zatímco pro informační tabuli bylo 119 hlasů. Předkladatel projektu infotabule však těsně před ukončením hlasování osobně přinesl vytištěné hlasovací lístky, s jejichž pomocí získal 840 kladných hlasů pro svůj projekt,“ nastínil mluvčí.

Zastupitelé o výsledku dlouho diskutovali. „Terénním sběrem hlasů sice navrhovatel v souladu s myšlenkou participativního rozpočtu projevil vysokou míru občanské iniciativy, na druhou stranu však porušil jedno ze základních a jasně uvedených pravidel, totiž že hlasování je tajné,“ sdělil Ondrášek s tím, že ale zastupitelé zároveň takto projevenou vůli občanů nechtěli smést ze stolu.

Nové hlasování se uskuteční od 1. srpna do 15. září.

14. srpna 2023

Autor: