Bruntál se po více než dvaceti letech dočkal. Hledá, kdo bude stavět obchvat

  11:46
Trasa už je vytyčená a také vykácená a vyčištěná od veškerých dřevin. Teď Ředitelství silnic a dálnic hledá zhotovitele stavby východního obchvatu Bruntálu. Město na něj čeká už téměř čtvrt století, osvobodí jej totiž od tisíců náklaďáků a kamionů, které tam denně projedou.

ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Těžká nákladní doprava v Bruntále výrazně vzrostla po přelomu tisíciletí, když se otevřel hraniční přechod Bartultovice pro těžkou nákladní dopravu. „Od té doby cítíme značné zvýšení frekvence kamionové dopravy. Otevření tohoto přechodu pro nákladní dopravu Bruntál de facto rozpůlilo,“ popsal mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Centrem Bruntálu podle posledního sčítání dopravy denně projíždí na dva a půl tisíce těžkých náklaďáků a kamionů. A k tomu jedenáct a půl tisíce dalších typů vozidel. Podle Jiřího Ondráška je to znát na zvýšené prašnosti, hluku i souvisejících otřesech. „Nehledě na bezpečnost přecházení,“ poznamenal mluvčí.

Obce čekají dopravní komplikace, tisíce aut pojedou kyvadlově

Východní obchvat z Bruntálu vyvede provoz ve směrech na Olomouc a na Krnov. „Právě jsme zahájili výběrové řízení na zhotovitele stavby. Na obchvat délky přes 4,5 kilometru je vydáno stavební povolení v právní moci a dokončuje se majetkoprávní příprava,“ informoval mluvčí Ředitelství silnic a dálnic pro Moravskoslezský kraj Miroslav Mazal s tím, že zájemci o zakázku, jejíž předpokládaná hodnota činí více než miliardu, mohou své nabídky podávat do 11. ledna příštího roku.

Co se týče majetkového vypořádání, jednadvacet listů vlastnictví už Ředitelství silnic a dálnic vyřešilo, jeden stále zůstává.

Stavět by se podle odhadů mohlo začít hned na jaře 2024. „Stavba je plánovaná na tři stavební sezony. Během plnění harmonogramu se budeme snažit práce urychlit bez dopadu na kvalitu, stejně jako možnost urychlení je zde ale možnost zdržení z důvodu nepředvídatelných vlivů. Poloha města není imunní vůči počasí,“ doplnil Mazal.

V plánu je i severní obchvat

Stavba si vyžádá i zbourání dvou rodinných domů a čerpací stanice. S prvními auty se na obchvatu Bruntálu předběžně počítá v roce 2027. Téměř pětikilometrová trasa se napojí na stávající silnici I/45 vedoucí do Bruntálu od Olomouce a obkrouží město z východu až k Oborné, kde se opět napojí na současnou trasu I/45. Mimoúrovňová křižovatka jej také propojí se silnicí I/11, jež vede do Opavy.

Teď procházejí tyto významné tranzitní trasy přímo středem Bruntálu, kde se silnice I/11 a I/45 spojují. Společně obkružují historické jádro města a pokračují kolem obytné zástavby na okraj Bruntálu, kde se opět rozdělují.

ŘSD ukázalo, kudy povede obchvat Havířova. Trasa má zastánce i odpůrce

Silnice I/45 je severojižní tranzitní trasou vnitrostátní i mezinárodní dopravy. Bartultovice jsou největším hraničním přechodem v Jeseníkách pro nákladní dopravu, jejíž značná část projíždí právě Bruntálem.

Výhledově se plánuje také severní obchvat města, který vyvede mimo zástavbu i silnici I/11. Termíny, kdy by měl začít vznikat, ale ještě neexistují.

Východní obchvat je největší dopravní stavbou ve městě v jeho novodobé historii. „První úvahy o východním obchvatu se objevily už v 70. letech. Intenzivně problém řešíme už přes dvacet let,“ upřesnil mluvčí Ondrášek.

Rudná je znovu průjezdná, důležitý průtah Ostravou byl uzavřen téměř dva roky

Bruntál na obchvat naváže další infrastrukturu. „Důležitá je koordinace stavby obchvatu s projektovou přípravou další významné stavby, a to připojení severní průmyslové zóny novou komunikací mimo obytnou část města,“ připomněl místostarosta Petr Rys, který má na starosti správu majetku města a dlouhodobě se přípravou obchvatu zabývá.

24. července 2023