Ikonický obchodní dům Breda čeká změna. Otevře přízemí, zpřístupní střechu

  6:20
Přístupná střecha s barem a restaurací. Přízemí volně otevřené do venkovního prostoru, velké pěší zóny obklopené zelení. Obnova rohového vstupu. A multifunkční využití – od komunitních a veřejných přes vzdělávací až po komerční účely. Opava už zná budoucnost obchodního domu Breda.

Vítězný návrh na rekonstrukci opavského obchodního domu Breda vyhotovil tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers David Van Severen + Spolka. | foto: město Opava

„Na jednu stranu je radikální, na druhou však citlivým řešením ponechává ducha architekta Bauera,“ komentoval primátor Tomáš Navrátil architektonický návrh, který zvítězil v mezinárodní soutěži.

Odborná porota vybírala z pěti projektů, jež do finále postoupily z původní čtyřicítky přihlášených. Týmem, s nímž bude Opava dál spolupracovat na projektové dokumentaci k přestavbě Bredy, je sdružení architektů Atelier Gram + Office Kersten Geers David Van Severen + Spolka.

„V celodenní diskusi jsme vybrali maximálně kvalitní projekt respektující historické hodnoty a přinášející nový pohled na architekturu prospěšnou pro město,“ uvedla předsedkyně poroty, německá profesorka architektury Gabu Heindlová.

Do minulosti Bredy lidé nahlížejí původními okny. Oprava obchodního domu vrcholí

„Je to úžasná budova plná překvapení. Pro belgickou část našeho týmu je to první projekt v České republice,“ reagoval zástupce vítězů David Van Severen.

Návrh počítá s úplně novou podobou prostoru před Bredou včetně posunu stávající silnice. Kromě obchodů, kaváren a restaurace, kanceláří a ateliérů k pronájmu či malé oranžerie pod kopulí by v objektu měly fungovat také takzvaná Sfera Breda, interaktivní vzdělávací centrum, které zájemce zasvětí do oblastí ekonomiky a obchodu, nebo klub pro seniory. Celý prostor propojí tři schodiště a nový výtah.

Unikátní objev, stavaři odkryli pod Bredou neporušené stoleté schodiště

Součástí návrhu je i spojení s obchodním centrem Breda&Weinstein v sousedství.

Následující dva roky chce Opava, jež je vlastníkem objektu, věnovat jednání s památkáři a vzniku projektové dokumentace. Přestavba by měla začít v roce 2026, aby o dva roky později, ke stému výročí otevření Bredy, byla hotová.

6. prosince 2021

Autor: