„Na jednu stranu je radikální, na druhou však citlivým řešením ponechává ducha architekta Bauera,“ komentoval primátor Tomáš Navrátil architektonický návrh, který zvítězil v mezinárodní soutěži.
Odborná porota vybírala z pěti projektů, jež do finále postoupily z původní čtyřicítky přihlášených. Týmem, s nímž bude Opava dál spolupracovat na projektové dokumentaci k přestavbě Bredy, je sdružení architektů Atelier Gram + Office Kersten Geers David Van Severen + Spolka.
„V celodenní diskusi jsme vybrali maximálně kvalitní projekt respektující historické hodnoty a přinášející nový pohled na architekturu prospěšnou pro město,“ uvedla předsedkyně poroty, německá profesorka architektury Gabu Heindlová.
Do minulosti Bredy lidé nahlížejí původními okny. Oprava obchodního domu vrcholí![]() |
„Je to úžasná budova plná překvapení. Pro belgickou část našeho týmu je to první projekt v České republice,“ reagoval zástupce vítězů David Van Severen.
Návrh počítá s úplně novou podobou prostoru před Bredou včetně posunu stávající silnice. Kromě obchodů, kaváren a restaurace, kanceláří a ateliérů k pronájmu či malé oranžerie pod kopulí by v objektu měly fungovat také takzvaná Sfera Breda, interaktivní vzdělávací centrum, které zájemce zasvětí do oblastí ekonomiky a obchodu, nebo klub pro seniory. Celý prostor propojí tři schodiště a nový výtah.
Unikátní objev, stavaři odkryli pod Bredou neporušené stoleté schodiště![]() |
Součástí návrhu je i spojení s obchodním centrem Breda&Weinstein v sousedství.
Následující dva roky chce Opava, jež je vlastníkem objektu, věnovat jednání s památkáři a vzniku projektové dokumentace. Přestavba by měla začít v roce 2026, aby o dva roky později, ke stému výročí otevření Bredy, byla hotová.
6. prosince 2021 |