Obnova ceněné Bredy v Opavě začíná. Město opraví fasádu a vymění okna

  9:14
S prvními opatřeními se začalo už loni, letos záchranné práce na zchátralém obchodním domě Breda v Opavě ovládnou celý jeho vnější plášť. Město nechá vyměnit i repasovat okna a obnoví fasádu. Zároveň chystá projekt celkové obnovy a využití Bredy.

Prázdný a zchátralý obchodní dům Breda v Opavě koupilo za takřka čtyřicet milionů město. (6. prosince 2021) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Zrekonstruujeme fasádu a vyměníme okna a budovu kompletně vyčistíme. Všech pět pater včetně pater podzemních,“ upřesnil primátor Opavy Tomáš Navrátil. Součástí prací bude i zajištění vnitřního staveništního výtahu pro další práce a nová vodovodní přípojka.

Podle primátora jde o nutné opravy, aby stavba dál nechátrala. Opava na ně vyčlenila 31,2 milionu korun. Za dalších dvacet milionů vznikne projekt pro další postup. „Tady máme zatím dvě varianty,“ nastínil primátor.

Jednou je podle něj vyhodnocení workshopů, kde lidé navrhovali budoucí využití objektu, požadavků města, soukromého sektoru i veřejných institucí, které budovu postupně naplní. Druhou pak architektonická soutěž.

3D model přínosem

V obnově pomůže i její architektonický 3D model. „Ukáže technické vlastnosti a konstrukce a pomůže například s řešením energetických opatření, rozvodů elektřiny a vody a dalšími technickými i technologickými záležitostmi,“ řekl hlavní architekt města Petr Stanjura.

Dodal, že všechna potřebná data ke stavbě na jednom místě také zjednoduší a zrychlí koordinaci projekčních a stavebních činností. Za modelem stojí Fakulta stavební VŠB-TU Ostrava a Opava ji včetně technicko-ekonomické studie pořídila za 880 tisíc korun.

Budovu Bredy město loni v únoru koupilo za 39,5 milionu. Ještě předtím vyhlásil Spolek na záchranu obchodního domu Breda sbírku pro nové osvětlení její fasády.

Výtěžek přesáhl potřebnou částku 200 tisíc více než dvojnásobně a část se využila i na opravu střechy. Celkové náklady na opravu Bredy se odhadují v řádech stovek milionů.