Zabouchlý dům, uvnitř dítě a zapnutý sporák. Hasiči se dovnitř museli probourat

  10:14
V sobotu odpoledne vyjížděli hasiči na pomoc rodině do Bohuslavic na Opavsku. Uvnitř zamčeného domu zůstalo samotné tříleté dítě a zapnutý sporák. Hasiči pronikli dovnitř rozebráním zdí mezi domem a garáží, do které se dostali oknem.

Na Opavsku se hasiči dostali do domu, kde bylo malé dítě a zapnutý sporák, přes garáž. (1. ledna 2021) | foto: Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje

„K akutnímu otevření vstupních dveří rodinného domu byla v sobotu vyslána jednotka ze stanice v Hlučíně. Uvnitř zůstalo tříleté dítě a zapnutý sporák. Hasiči byli o události informováni o půl třetí odpoledne,“ uvedl jejich mluvčí Jakub Kozák. 

Nejprve se do domu snažili dostat pomocí vybavení, které ve vozech kvůli podobným událostem vozí. Nicméně dveře domu byly bezpečnostní s vysokou bezpečnostní třídou, takže je nešlo otevřít bez poškození.

„Než přešli k destruktivnímu postupu, provedli dodatečný průzkum za účelem nalezení jiného řešení. Hasičům se nakonec podařilo jedním z oken vniknout do garáže a se souhlasem přítomné majitelky rozebrat zeď mezi garáží a domem,“ popsal Kozák.

Jeden z hasičů se protáhl otvorem a vstupní dveře odemkl zevnitř. Žena si převzala dítě a vypnula sporák. Celý zásah trval zhruba třicet minut.

„Hasiči provádí podobné otevření uzavřených prostor, jen pokud je ohrožen život nebo je vážně ohroženo zdraví člověka nebo hrozí vysoká škoda na majetku. Obvykle se podaří prostory zpřístupnit bez poškození, nebo jen s minimální a snadno řešitelnou škodou. Vždy musí být zajištěna přítomnost majitele či nezúčastněné osoby, o zásahu musí být rovněž vyrozuměna Policie České republiky,“ vysvětlil Kozák. 

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: