iDNES.cz

Bohumín ocenil záchranáře za zásah u požáru, řeší podobu pietního místa

  14:48
Přesně měsíc po největší tragédii v novodobé historii Bohumína ocenili zástupci města zhruba čtyřicítku zasahujících záchranářů. K poctě obětí požáru v panelovém domě se v sobotu na jedenáct minut rozezní kostelní zvony, v blízkosti věžáku město plánuje vytvořit trvalé pietní místo.

Město měsíc po tragédii ocenilo zástupce bezpečnostních složek, kteří zasahovali u požáru věžáku v Bohumíně. | foto: Město Bohumín

U požáru výškového domu z 8. srpna, který kvůli rodinným sporům úmyslně založil čtyřiapadesátiletý muž, zasahovalo osm desátek pracovníků záchranných a bezpečnostních složek.

Zhruba čtyřicet se jich měsíc po tragédii sešlo v Bohumíně, aby si vyslechli slova díků od zástupců tamní radnice.

Krátce po události se přitom část veřejnosti vyjadřovala k práci zasahujících složek, především pak hasičů, kriticky. Podle města se ukázalo, že to bylo neoprávněné. A i někteří z kritiků posléze vzali svá slova zpět.

„Hasiči provedli bezchybný a profesionální zásah, stejně jako zdravotníci i policisté a další lidé včetně krizových psychologů a dobrovolníků. Protože jejich nasazení a obětavost nevnímáme jako samozřejmost, rozhodli jsme se jim osobně poděkovat,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Strašně jsem se mýlila, omluvila se hasičům svědkyně požáru z Bohumína

Tečku za tragédií má udělat plánovaný sobotní pietní akt.

„Na 12. září jsme plánovali tradiční vinobraní. Tuto akci jsme vzhledem k srpnovým událostem zrušili a namísto ní proběhne pieta. Po dohodě s církvemi a krizovým centrem se v 17:45 hodin, tedy přesně ve stejnou chvíli, kdy vypukl požár, rozezní v Bohumíně a jeho okolí na jedenáct minut kostelní zvony,“ podotkl Vícha.

Starosta zároveň nabádá pořadatele soukromých akcí, aby se k uctění památky tragických zesnulých také připojili. „A v tuto dobu přerušili zábavu. Společně tak uzavřeme jednu velmi smutnou kapitolu našeho města a jeho obyvatel,“ shrnul Vícha.

Bohumínští zároveň plánují vytvořit trvalé pietní místo v okolí vyhořelého věžového domu.

„Jde o velmi citlivou záležitost. Chápeme, že rodinní příslušníci a přátelé obětí si budou chtít připomenout výročí a zapálit svíčku. Na druhou stranu vnímáme, že obyvatele domu si nechtějí prožitou hrůzu každodenně vybavovat. Nepřejeme si, aby se toto místo v budoucnu stávalo cílem neohlášených davových shromáždění. Proto musíme zvolit decentní řešení. Věřím, že naši architekti si s tím poradí,“ uzavřel starosta.

Ze založení požáru policie obvinila čtyřiapadesátiletého muže. Soud jej záhy poslal do vazby.

Podle státního zástupce muž zapálením bytu řešil dlouhodobé spory s rodinou. Někteří z účastníků narozeninové oslavy zemřeli poté, co před ohněm vyskočili z okna v jedenáctém patře domu, dalších šest lidí podlehlo následkům požáru přímo v bytě.

Celkem si požár vyžádal jedenáct mrtvých a desítku zraněných. Ke včerejšímu dni byli podle agentury ČTK v nemocnici stále ještě dva zranění lidé.

Škody po požáru a následném hašení stále ještě nejsou přesně vyčísleny. Odhady se šplhají k 10 milionům korun. Většinu by měla městu, v jehož vlastnictví dům je, uhradit pojišťovna.

Sanační práce a rekonstrukce jednotlivých bytů začaly bezprostředně po požáru a měly by skončit nejpozději za dva měsíce. V některých bytech už je hotovo.

„Objednali jsme také nový výtah a spolupracujeme s firmou, která zajistí rekonstrukci domu zvenku, tedy především opravu ohořelé fasády a balkónů,“ řekl místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Veřejnost může ve sbírce přispívat lidem, které postihlo neštěstí v Bohumíně.

Do konce září pokračuje veřejná sbírka ke zmírnění následků neštěstí pro pozůstalé a osoby, které požár nějakým způsobem zasáhl a poznamenal. Vyhlásil ji Moravskoslezský kraj. 

„Aktuálně je ve sbírce více než dva a půl milionu korun. Zastupitelstvo města Bohumína bude příští týden schvalovat příspěvek do sbírky ve výši 200 tisíc korun,“ uvedla zastupující mluvčí města Jana Končítková.

Autor:
zpět na článek