Policisté se o problému dozvěděli z telefonátu obyvatel jednoho z domů, který byl ještě před několika dny zaplavený.
„Žádali, abychom zkontrolovali a případně vykázali dvojici mužů, kteří se tam objevili a pohybovali se kolem věcí, které ti lidé vynesli ven, aby mohli dále vysušovat vnitřek,“ popsal po jednání krajského krizového štábu moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel. Upozornil, že lidé často ven nevynášejí jen bezcenné nebo poničené věci.
Muži prý už vynesené věci začali prohlížet a prohrabávat.
Ještě než se hlídka objevila, vzali vše do rukou dva muži z této lokality. „Nechci říci, že to byla nějaká domobrana, ale prostě tam byli a naběhli na muže je vyřešit,“ konstatoval policejní ředitel.
Ve vzájemné potyčce pak byl jeden z mužů nepocházející z této oblasti lehce zraněn. „Chápu, že jde na těchto místech o velké emoce, ale tak to řešit nejde. Počty policistů jsou dostatečné, lokality hlídáme a máme i posily z jiných krajů. V takových případech volejte, přijedeme opravdu brzy,“ dodal Kužel.
Zákaz vstupu do zaplavených oblastí
Doplnil, že jde o doklad toho, jak nevhodné je nyní do těchto oblastí jezdit například kvůli selfie fotkám nebo jen sledovat, co se tam děje. „Natož aby tam jezdili nějaké přehrabávači,“ dodal policejní důstojník.
Policie případ dále vyšetřuje kvůli podezření z nebezpečného vyhrožování. Dva muži, kteří se i přes zákaz do oblasti vydali, jsou podezřelí z přestupku.
Moravskoslezský kraj v sobotu vyhlásil zákaz vstupu do oblastí, které nejvíce poničila velká voda, a to s výjimkou lidí tam bydlících a složek integrovaného záchranného systému.
„Samozřejmě pokud to například budou rodinní příbuzní, kteří někomu jedou pomoci, nebudeme je vracet. Lidé však musí počítat s tím, že je můžeme zastavit kvůli zjištění, proč tam jedou nebo si je zapisovat,“ upozornil Kužel s tím, že jde o vítané rozšíření možností kontroly pohybu v místech, kde se nyní pohybuje velké množství těžké techniky.