Sedm kilometrů krásy. Vodáci mají volné meandry Odry v Bohumíně

  7:24
Říční unikát u Bohumína, meandry na horním toku Odry, smějí sjíždět vodáci. K projetí sedmikilometrové vodní trasy mohou využít znovuotevřené městské půjčovny lodí.

Sedmikilometrová plavba nabízí u Bohumína unikátní pohledy na říční divočinu. (4. července 2024) | foto: Pavel Čempěl, MěÚ Bohumín

„Meandry jsou přírodním unikátem a díky dlouholeté snaze Bohumína zpřístupnit pestrý ekosystém s lužními lesy a vzácnými živočichy veřejnosti, si krásy přírody mohou prohlédnout turisté přímo z hladiny řeky,“ uvedla mluvčí Bohumína Jana Končítková.

Půjčovnu provozují dobrovolní hasiči ve Starém Bohumíně. „V provozu je o víkendech a státních svátcích až do prvního zářijového týdne,“ upřesnila Končítková.

„Meandry Odry představují křehký poklad. Před třinácti lety jsme vybudovali naučnou stezku pro pěší i pro vodáky. Při provozu půjčovny lodí respektujeme hnízdění ptáků, proto je otevřena jen po omezenou dobu. Vodní trasa, kterou si mohou turisté prohlédnout z raftu či kánoe, nabízí jedinečné scenérie divoké řeky,“ sdělil místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Půjčovna lodí funguje i elektronicky. „Na městském webu v sekci volný čas si mohou zájemci loď předem zarezervovat a zároveň zaplatit. Na nástupním místě u starého hraničního mostu si ve vybraném termínu vypůjčené plavidlo vyzvednou,“ řekla vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice Jana Kasanová.

Divoké meandry i nejmenší náměstí. Hezký výlet k soutoku Odry a Olše

„Loď je možné si objednat s dvoutýdenním předstihem. K dispozici jsou plastové kánoe pro dvě a tři osoby, gumová kánoe pro dva i čtyřmístný raft. Ceny se v závislosti na typu plavidla pohybují od 290 do 500 korun,“ dodala.

V červenci funguje i půjčovna lodiček na Vrbickém jezeře. „Loni jsme na přání rekreantů rozšířili atrakce o paddleboardy. Aktuálně nabízíme celkem čtrnáct plavidel – pět šlapadel, pět pramic a čtyři prkna na veslování. Lidé si je mohou vyzkoušet v pátky, o víkendech a státních svátcích. Se zkráceným provozem počítáme i v září, bude záležet na klimatických podmínkách,“ konstatovala Kasanová.

Loďky není nutné si rezervovat předem, vybrat si z vodního „vozového“ parku a uhradit taxu za výpůjčku mohou zájemci přímo na místě. Podle délky pobytu na vodě a typu plavidla zaplatí od 120 do 280 korun.

Meandry řeky Odry u česko-polské hranice patří k výjimečným přírodním lokalitám.

Meandry řeky Odry u česko-polské hranice patří k výjimečným přírodním lokalitám.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: