iDNES.cz

V ostravském obvodu pomáhají s úklidem bezdomovci, dostávají stravenky

  5:56
Lidé bez domova pomáhají od poloviny července s úklidem v ulicích v městském obvodu Ostrava-Vítkovice. Za každou odpracovanou půlhodinu dostanou stravenku v hodnotě padesáti korun.

ilustrační snímek | foto: Město Znojmo

Společný projekt městského obvodu a Charity Ostrava jim umožňuje vydělat si na jídlo, ale také se pokusit začlenit zpět do společnosti. Zdejší radnice vyčlenila na pilotní projekt padesát tisíc korun.

Skupina lidí bez domova se pouští do práce vždy v úterý. Poprvé za dohledu pracovníka Charity Ostrava uklízeli ulice města před čtrnácti dny. Cílem bylo posbírat odpadky v okolí Charitního domu sv. Františka, který funguje jako azylový dům a noclehárna pro muže.

„Skupinka šesti zájemců, z toho čtyři muži a dvě ženy, během dvou hodin sesbírala osm plných 120litrových pytlů odpadků, dva další zaplnili z velké většiny,“ popsal koordinátor projektu Lubomír Gebauer, pracovník sociálních služeb z Charitního domu sv. Benedikta Labre, kde je v provozu nízkoprahové denní centrum. Právě tady se po úklidu mohli všichni napít, najíst, okoupat a převléknout.

Projekt se možná rozšíří

„Ve chvíli, kdy dostali po práci stravenky, byl jejich ohlas velmi pozitivní,“ dodává Gebauer s tím, že další úterý se bohužel sejít nemohli. Z důvodu nepřízně počasí byl úklid odvolán.

„Myšlenku, jak zapojit lidi bez domova zpět do pracovního procesu, aby získali návyky a aby pomáhali městu, jsem poprvé viděl ve Znojmě. Program tam fungoval už více než rok, a tak jsem se rozhodl vyzkoušet ho u nás,“ řekl starosta Vítkovic Richard Čermák.

„Oslovili jsme Charitu Ostrava v našem obvodu a její lidé byli okamžitě pro. Vyčlenili jsme na projekt dotaci ve výši padesát tisíc korun a ty charita využívá k nákupu pracovních pomůcek a stravenek,“ přiblížil vzájemnou spolupráci Čermák s tím, že pilotní projekt potrvá do 15. prosince.

Jeho případné rozšíření do dalších částí Ostravy bude záviset na zájmu obvodů a na personálních kapacitách Charity Ostrava.

Autor:
zpět na článek