Sníh nahoře, inverze dole. Hoteliéři na horách si libují, návštěvnost byla vysoká

  15:40
Tradiční termín příjezdů na hory, ale také počasí, kdy kvůli inverzi v nížinách dosahovalo množství polétavého prachu rekordních čísel, zatímco na horách zářilo slunce, přivábily do Jeseníků i Beskyd na přelomu roků desetitisíce návštěvníků.

Také návštěvnost beskydského lyžařského střediska v Bílé na Frýdecko-Místecku byla mezi zimními svátky vysoká. (27. prosince 2024) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Po několika letech byly svátky dobré. Vedle ubytovaných, kteří si objednávají pokoje dlouho dopředu a hotel je prakticky vyprodán, přijeli na hory také další turisté, které sem přilákalo skvělé počasí. A ti zase využili naši restauraci,“ komentoval průběh svátků Lukáš Kovařík, majitel Hotelu Pod Kapličkou v Malé Morávce v Jeseníkách.

„Listopad a začátek prosince byly slabší, ale o Vánocích se utrácelo dost. Takže já jsem spokojen,“ dodal.

Podobně vidí konec roku také Tomáš Hrazdil, provozní Hotelu Praděd – Vysílač. Ten sice otevíral až 26. prosince, ale mezeru v příjmech rychle nahradil.

„Restaurace fungovala nadstandardně, především díky unikátnímu počasí,“ ohodnotil provozní nejvýše položeného hotelu v republice poslední týden minulého roku.

Podpora bydlení i turismu. Spouští se program obnovy po povodních

Hotely napříč Jeseníky doplatily poklesem návštěvníků na zářijové povodně, ať už jimi byly přímo dotčeny, nebo ne. Výpomoc by jim měla přinést společná akce Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

„Po zářijových povodních klesla návštěvnost Jeseníků, proto oba kraje chtějí motivovat výletníky k jejich návštěvě. Nabízí slevové vouchery na ubytování, turisté budou mít pobyt levnější o 300 korun na osobu a noc,“ přiblížila akci, která začala 2. ledna, mluvčí moravskoslezského krajského úřadu Nikola Birklenová.

Na program je vyčleněno dvacet milionů korun a je určen pro pobyty od dvou do sedmi nocí pro individuální a rodinné pobyty. Celková možná využitá částka je omezena i pro zapojené hotely a další ubytovací zařízení na 150 tisíc korun.

A podle všeho se zdá, že je o vouchery velký zájem. Některé hotely, například v Karlově Studánce na Bruntálsku, přidělenou částku na každé ubytovací zařízení už v podstatě vyčerpaly, zájemců stále přibývá.

„Máme okolo padesáti rezervací. To je krok, který opravdu zafungoval, až mě to překvapilo,“ přiblížil zájem Lukáš Kovařík.

„My máme docela plno, takže musíme se zájemci o vouchery řešit termíny. Všichni totiž chtějí přijet o víkendu, tam už ale máme kapacitu naplněnou, takže v tomto směru je asi nevyužijeme. Ale zájem tady skutečně je,“ doplnil Tomáš Hrazdil.

Podobná situace jako v Jeseníkách byla o svátcích i v Beskydech. „Byla to doslova invaze,“ zhodnotil zájem o výlet do hor Martin Stiller z Chaty Prašivá na Frýdecko-Místecku. „Chyběl sníh, nebyly moc podmínky pro lyže ani pro běžky, takže všichni chodili pěšky. Lidí bylo tolik, že jsme nestíhali obsluhovat.“

Zájem o vouchery i pro Beskydy

Jistou změnu zaznamenal Mikuláš Pavel, vedoucí Horského hotelu Sůkenická na Bílé. „Oproti minulosti lidé volí spíše kratší pobyty než dříve, ostatní zvyky se jinak příliš nemění,“ řekl.

Podle něj si lidé díky napadanému sněhu nakonec i užívali zimní sporty. „Samotný silvestr byl slabší průměr, restaurací, které jej pořádaly, bylo letos méně než obvykle. Když se ale zlepšilo počasí, byly hory plné,“ zhodnotil závěr roku v Beskydech Zdeněk Blinka, předseda představenstva sdružení Unihost, sdružení podnikatelů v pohostinství, stravovacích a ubytovacích službách.

I on zaznamenal velký zájem o vouchery pro návštěvníky Jeseníků. „Vouchery jsou skvělý nápad, pomáhají. Jako Unihost chceme apelovat na vedení kraje, zda by je nešlo rozšířit i na Beskydy,“ dodal.