V Ostravě mají největší baterii v Česku, umí celý den zásobovat stovky domů

  18:32
Zhruba 1 300 domů by dokázal po 24 hodin zásobovat největší bateriový systém v České republice, který dnes uvedla do provozu společnost ČEZ. Obří baterie přišla na zhruba 200 milionů korun.

„Jde o největší baterii v rámci České republiky. V rámci našeho vítkovického provozu doplňuje naše plynové kotle s kogeneračními jednotkami,“ vysvětlil Martin Václavek, generální ředitel společnosti ČEZ Energo, která bude baterii provozovat. „Primárně bude sloužit k regulaci frekvence v síti. Pokud ta přesáhne 50 Hz, baterie se nabíjí, v případě poklesu naopak dodává,“ doplnil.

Baterie, jejíž pořízení přišlo na více než 200 milionů korun, stojí v prostoru někdejších elektrofiltrů uhelných kotlů vítkovické elektrárny. Ty byly po přestavbě na plyn odstraněny, na jejich místo bylo nyní umístěno šest kontejnerů, v nichž jsou bateriové systémy.

„Doposud se vyrovnávání frekvence řešilo například využíváním plynových kotlů, které se podle potřeby zapínaly a vypínaly. Baterie nahradí výkon kogeneračních jednotek, které ale i tak budeme využívat zhruba do roku 2050,“ doplnil generální ředitel ČEZ Energo.

Vítkovické bateriové úložiště by nemuselo v kraji zůstat jediné. „S dalšími bateriovými systémy počítáme například v Dětmarovicích u Karviné,“ přiblížil plány na stavbu dalších podobných zařízení v kraji regionální mluvčí společnosti ČEZ Vladislav Sobol.

V současnosti je ostravská baterie největším obdobným systémem v rámci České republiky, prvenství ale podle všeho dlouho nevydrží.

Na Mělnicku vzniká největší úložiště elektřiny v Česku, hotové má být za rok

„Největší ale bude už jenom asi tři měsíce, pak bude otevřeno bateriové úložiště ve středočeských Vraňanech, v tamní fotovoltaické elektrárně, ta bude zhruba dvojnásobně velká,“ konstatoval Aleš Zázvorka, generální ředitel společnosti IBG Česko, která ostravskou baterii instalovala.

Tím by rekordní baterie v rámci republiky nemusely končit. „Oproti dřívějšku je o baterie velký zájem, třeba s dobou před takovými dvěma roky se to nedá ani srovnat. V současnosti se už řeší i plány na parky s kapacitou padesát až sedmdesát megawatt,“ doplnil Aleš Zázvorka.

Při srovnání výkonu a velikosti ostravského bateriového úložiště s podobnými zařízeními ve světě ale vychází ostravské zařízení spíše jako chudý příbuzný. Jde totiž o oblast, která se vyvíjí velice rychle.

Přečerpávací elektrárna je ještě výkonnější

Například v prosinci loňského roku oznámila německá společnost Preussen Elektra, která působí v odstavené jaderné elektrárně Brokdorf, že chystá stavbu největšího bateriového úložiště v Evropě s výkonem 800 megawattů a kapacitou 1 600 megawatthodin.

V ukládání energie vítkovickou baterii předčí například i přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně s instalovaným výkonem 650 MW a celkovou kapacitou (při plné horní nádrži) 3,7 GWh.

„Taková přehrada se ale nedá postavit všude,“ konstatoval s úsměvem generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

I proto se v rámci Ostravy volila forma bateriového úložiště. „To ostravské je originální svým řešením, kdy jsou kontejnery osazeny bateriemi zvenčí, což nám ve výsledku umožnilo navýšit kapacitu o 20 procent,“ vysvětlil Zázvorka. Baterie umí po 24 hodin teoreticky zásobovat třeba 1 300 domácností. „Zde ve Vítkovicích to je například jak nedaleká nemocnice, tak výrobní haly zdejších podniků,“ srovnal Aleš Zázvorka.

Největší bateriové uložiště stojí v ostravském areálu bývalé elektrárny vítkovických strojíren a hutí.

Největší bateriové uložiště stojí v ostravském areálu bývalé elektrárny vítkovických strojíren a hutí.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz