Babiš odmítá kumulaci funkcí, kandidaturu hejtmana do Sněmovny toleruje

  18:40
Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš sice shromažďování politických volených pozic nepovažuje za vhodné, ale v případě moravskoslezského hejtmana a krajského šéfa ANO Ivo Vondráka to toleruje. Vondrák se totiž opětovně stal krajským lídrem ANO do podzimních parlamentních voleb.

Andrej Babiš navštívil Moravskoslezský kraj. Doprovod mu dělal spolustraník Ivo Vondrák. (1.6.2021). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Vždy jsem byl proti kumulaci funkcí, ale zase když máte tak dobrého hejtmana jako pana Vondráka, tak je to přidaná hodnota pro hnutí. A když to zvládá, tak proč ne,“ odpověděl premiér na dotaz MF DNES při  středeční návštěvě Moravskoslezského kraje.

Babiš řekl, že ANO nemá ve Sněmovně tolik kvalitních lidí, jako je Vondrák. „Tak proto jsme tolerantní,“ vysvětlil a míní, že v jiných stranách je kumulace funkcí běžná. 

Babiš dodal, že navíc už nelze při souběhu politických funkcí brát dva plné platy. V roce 2019 byl totiž poslanci ANO, Pirátů a SPD schválen zákon nařizující snížení druhého platu o šedesát procent.

Vondrák v roce 2017 kandidoval jako poslanec s tím, že pro kraj je politicky i ekonomicky výhodné, když je hejtmanem i poslancem.

Jenže v poslední době si stěžoval na častou politickou nevraživost ve Sněmovně a na to, že některé potřebné zákony se nedaří prosadit. Dokonce zvažoval i předčasný odchod, ale nakonec se dohodl na dokončení současného mandátu.

O pokračování v Poslanecké sněmovně neuvažoval. „Fyzicky bych to určitě ještě zvládl, ale je to tam mentálně velmi zatěžující,“ řekl MF DNES loni v listopadu po opětovném vítězství v krajských volbách.

Letos však upozornil, že ke změně rozhodnutí by ho jedině museli přesvědčit spolustraníci, což se minulý měsíc při krajské konferenci stalo. 

„Nutnost získat finanční prostředky z evropských fondů pro kraj vyžaduje přesah do úrovně národní politiky. Vyhrát tyto volby bude hodně náročné a jiné jméno, které by se mohlo chopit takového úkolu, tady v daný okamžik prostě není,“ vysvětlil 62letý Vondrák po své nominaci na první místo kandidátky.

Ze současných dvaadvaceti poslanců z Moravskoslezského kraje mají vyšší volenou politickou funkci ještě primátor Havířova Josef Bělica a starostka Moravské Ostravy a Přívozu Zuzana Ožanová (oba ANO).

Z nynějších hejtmanů není kromě Vondráka poslancem nikdo, jen Martin Červíček (ODS) z Královehradeckého kraje zastává funkci senátora. Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) a hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (nestraník za STAN) si ponechali funkce starostů, konkrétně Rožnova pod Radhoštěm a Mnichovic.

Autor: