Plná Stezka Valaška, zoo. Volný vstup na vybrané atrakce láká tisíce lidí

  18:58
Až dvakrát více lidí, než je pro toto období běžné, prochází branami vybraných turistických atrakcí v kraji. Necelých šest desítek hradů, zámků, muzeí i dalších cílů je v září a říjnu přístupných bezplatně. Lidé zareagovali, návštěvnost překonává i prázdninové rekordy.

Kdo chce o víkendu vidět například zámek v Raduni (na snímku), měl by si prohlídku s předstihem zamluvit. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Novým nejvyšším denním počtem návštěvníků se pyšní například beskydská Stezka Valaška. 

Rekord padl v sobotu, kdy na procházku trasou korunami stromů vyrazilo přes pět tisíc návštěvníků. „Je to znát i v pracovních dnech, například v úterý přišly dva a půl tisíce lidí. Jsou to vyšší čísla i ve srovnání s letními měsíci. Ačkoliv v červenci a srpnu byla návštěvnost velmi pěkná, nebyla taková,“ řekla vedoucí provozu stezky Jarmila Mičkalová.

Na zámek v Raduni na Opavsku během všedních zářijových dní proudí dvojnásobný počet lidí než obvykle. O víkendu se jich vystřídalo vždy přes sedm set. „To je návštěvnost, jíž dosahujeme nebo se jí mnohdy jen přibližujeme v červenci a v srpnu,“ konstatovala kastelánka Markéta Kouřilová.

Stovky lidí míří také na zámek v Hradci nad Moravicí, o polovinu více lidí hlásí hrad Sovinec, o čtvrtinu Areál československého opevnění v Hlučíně-Darkovičkách. „Lidé vstupů zdarma plně využívají, evidujeme obrovský zájem. Jezdí i z okolních krajů, třeba z Olomouce. Vnímají to jako příležitost, památky v jejich krajích si nechávají na později,“ zhodnotil hradecký kastelán Radomír Přibyla.

Zájem je tak velký, že se vyplatí rezervace. „O víkendu byl takový přetlak, že se někteří na prohlídku vůbec nedostali,“ řekla kastelánka Raduně Kouřilová a doporučila si termín zamluvit telefonicky či online. Výpadek návštěvnosti kvůli nouzovému stavu ani vstupy zdarma však řadě atraktivit nedorovnají, dostat se na loňská čísla se podařilo jen některým. V Hradci nad Moravicí jarní výpadek vyrovnalo už návštěvnicky velmi vytížené léto. Na stejném celkovém počtu návštěvníků jako loni je od tohoto týdne i zámek v Raduni.

Třeba Stezka Valaška však s něčím podobným nepočítá. „Zdaleka loňský rok nedorovnáme. Nejprve jsme byli zavření a pak bylo proměnlivé počasí. Až letní měsíce se vyrovnaly s loňskem. Teď lidé hodně využijí vstupy zdarma, ale předpokládáme, že v listopadu a prosinci to hodně klesne,“ odhadla provozní stezky Jarmila Mičkalová.

Atraktivity zdarma

  • Cílem projektu je nalákat návštěvníky do kraje a vrátit se k rostoucímu trendu, kdy se několik let po sobě počet turistů zvyšoval. 
  • Na kompenzaci vstupného jednotlivým cílům hejtmanství vyčlenilo zhruba 30 milionů korun. 
  • Zdarma je 56 cílů. Od ostravské zoo přes Dolní Vítkovice, Stezku Valašku, hrady, zámky, muzea a galerie až po rozhlednu Praděd. 
  • Výčet je na vstupyzdarma.cz.

Areál v Hlučíně-Darkovičkách je na pětině loňské a čtvrtině předloňské návštěvnosti. „Propad je velký, ten už pravděpodobně nedoženeme,“ komentoval mluvčí Slezského zemského muzea David Váhala.

Navzdory úspěšnému létu, kdy přivítal o čtyři tisíce více lidí než loni, nepočítá s dorovnáním návštěvnosti ani hrad Sovinec na Bruntálsku. „Na jaře jsme přišli o Velikonoce, kdy loni přijelo pět a půl tisíce lidí. Zrušili jsme i další akce. Aktuálně jsme na 39 tisících návštěvníků, loni to už bylo 50 tisíc,“ řekl kastelán Michal Koutný.

Projekt Atraktivity zdarma iniciovalo hejtmanství. To bude necelé šedesátce vybraných cílů vstupné kompenzovat, počítá celkem s třiceti miliony korun. „Kvůli pandemii koronaviru se cestovní ruch skoro úplně zastavil. To negativně ovlivnilo mnohé podnikatele, pro některé může mít výpadek příjmů fatální následky. Turisté sice nebudou platit vstupné, ale utratí peníze za jídlo, ubytování nebo třeba na pumpách,“ uvedl hejtman Ivo Vondrák.

Výše příspěvků pro jednotlivá místa bude vycházet z jejich tržeb ze vstupného ze září a října minulého roku. Pokud loňskou návštěvnost letos překonají, navýší se částka o patnáct procent. V případě malých atraktivit s tržbami do 55 tisíc korun bude bonus třicet procent.