Seniora dlouhé minuty oživovali, díky moderní medicíně zase hraje tenis

  7:10
Srdce mu netlouklo zhruba deset minut. Nejprve jej resuscitovali blízcí, poté záchranáři. Stát se to před pár lety, šestasedmdesátiletý František Kutáč by nepřežil, nebo by přinejmenším zůstal ochrnutý. Dnes je i díky nejmodernější technice bez následků. Zase lyžuje i hraje tenis.

František Kutáč byl kvůli problémům se srdcem dvakrát na pokraji smrti. Lékaři mu díky moderní technice pomohli, aby se plně vrátil do aktivního života. Podle primáře ARO Městské nemocnice Ostrava Tomáše Málka k tomu přispěla moderní technika, jíž zdravotníci disponují. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

František Kutáč svou smrt přežil dokonce dvakrát. Jsou o tom přesvědčeni lékaři Městské nemocnice Ostrava.

Poprvé ho zachránili před patnácti lety. „Měl těžkou anginu pectoris. Tehdy mu kardiologové nemocné srdce a uzavřené tepny zprůchodnili,“ uvedl primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení městské nemocnice Tomáš Málek.

Po všech operacích se František Kutáč vrátil do plnohodnotného života. „Chodil jsem na hory, jezdil na kole, lyžoval,“ jmenoval své aktivity senior.

„Až do loňského dubna. To jsem šel na EKG jako každým rokem a ošetřující lékař zjistil, že mám tep čtyřicet, tedy hodně pod normál,“ popsal.

Přežil jsem svou smrt. Zápasník porazil rakovinu, teď zabojuje o titul Oktagonu

Aby měl lékař jistotu, objednal ho na další vyšetření. „Nikam jsem už ale nedošel. Týden po EKG jsem jel obří slalom v Bílé. Večer jsem si sedl k televizi... a víc nevím. Vzbudil jsem se až v nemocnici,“ zavzpomínal František Kutáč.

U pacienta došlo ke zhoubné arytmii. Ta, pokud se hned neléčí, bývá podle lékařů smrtelná. „Ještě než přijeli záchranáři, blízcí pacienta doma deset minut resuscitovali. Nejprve ručně, poté si ho převzali zdravotníci a převezli ho k nám. Tehdy to s ním opravdu dobře nevypadalo,“ vzpomínal Málek.

Pokud si chcete vyzkoušet kolaps či zástavu oběhu, doporučuji Prahu, říká lékař

„Okamžitě jsme ho napojili na moderní dýchací přístroj, který dnes máme, a začali s monitoringem celého těla, čímž jsme získali čas, abychom zjistili, co mu je,“ nastínil lékař další postup.

Zatímco kardiologové diagnostikovali nebezpečnou arytmii srdce, lékaři na anesteziologicko-resuscitačním oddělení probrali Kutáče po dvou dnech k vědomí.

Karel IV. byl jako atlet. Je s podivem, jaká zranění přežil, říká profesor Bartoníček

K úžasu všech začal komunikovat a během čtyřiadvaceti hodin se zcela zorientoval. „Pacient přežil desetiminutovou resuscitaci bez jediného poškození především díky přístrojům, kterými jsme ARO před dvěma roky vybavili,“ řekl Málek.

Vysvětlil, že pacienta zachránila špičková resuscitační péče, jejíž součástí je umělá plicní ventilace na moderních ventilátorech s komplexním monitoringem životních funkcí.

„Svou roli zcela jistě sehrála i následná implantace, tedy vsazení, intravaskulárního automatického defibrilátoru, který takovým příhodám u pacienta do budoucna zabrání,“ upřesnil primář.

Zatímco před několika lety by zřejmě nepřežil nebo by zůstal částečně ochrnutý, moderní technika Františka Kutáče pomohla vrátit do aktivního života. „V zimě jsem opět lyžoval, včera hrál tenis. Jen prostě musím mít defibrilátor, který mi lékaři voperovali, aby mě hlídal,“ dodal Kutáč.