Z arkád už není postrach centra Opavy, po rekonstrukci patří umění

  13:32
Netradiční prostor k pořádání kulturních akcí pod širým nebem v úterý otevřelo město Opava. Arkády ve Dvořákových sadech prošly náročnou rekonstrukcí a donedávna zanedbané místo v městských sadech, v němž se s oblibou zdržovali lidé bez domova, díky tomu dostalo novou šanci.

Arkády v opavských Dvořákových sadech patří po opravě umění. První výstava je věnována J. G. Mendelovi, který ve městě kdysi studoval. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Podoba arkád se vrátila do let, kdy bývaly ozdobou parku a v jejich blízkosti probíhaly výstavy malířů a sochařů.

„Dlouhé roky se lidé málem báli kolem arkád chodit. Proto jsme se rozhodli provést rekonstrukci a díky ní v Opavě máme nové místo ke kultuře či odpočinku. Chtěli bychom tu pořádat vernisáže, ale také výstavy, koncerty či malá divadelní představení,“ řekl primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Rekonstrukce zahrnovala novou střechu i fasádu, nové vydláždění, elektroinstalaci či osvětlení a terénní úpravy. Byla zde instalována taká policejní kamera, která bude dohlížet na dodržování pořádku.

Arkády, které byly v minulosti součástí farní zahrady komendy Řádu německých rytířů, patří městu od roku 2017. „Nově se zde počítá s pořádáním výstav, koncertů či třeba menších divadelních představení,“ přiblížil mluvčí opavské radnice Roman Konečný.

První akcí v opravených prostorách je výstava komiksu Lucie Seifertové ke 200. výročí narození objevitele genetiky Johanna Gregora Mendela, jenž část studií strávil v této slezské metropoli.

Autor: