Ostravská huť vyvíjí svodidla, která při nehodě vyšlou na průzkum drony

  7:46
Svodidla budoucnosti se už několik let vyvíjejí v Moravskoslezském kraji. V závodě společnosti ArcelorMittal Ostrava vznikají ve spolupráci s univerzitou ve španělské Zaragoze.

V ostravské huti se svodidla vyrábějí už padesát let. (5. června 2018) | foto: ArcelorMittal Ostrava

„Po Smart svodidlech, které v sobě mají zabudovány tři typy senzorů, dokáží vyhodnotit klimatické podmínky či průjezdnost silnice a umí informovat záchranný systém o případné havárii, nyní vyvíjíme ve spolupráci se stejnou univerzitou i Smarter svodidla druhé generace,“ řekl Richard Toman, vedoucí provozu výroby svodidel.

 „Vedle sběru dat o provozu a dvousměrné komunikaci budou moci využít například i dronů, které by po nehodě vzlétly a mohly celou situaci natočit a informovat například osádky záchranného systému o situaci v dané oblasti,“ přiblížil Toman.

Případné využití dronů si vyžádalo také nové postupy při výrobě svodidel. „Museli jsme vymyslet třeba i to, jak drony, ale i jinou použitou techniku, ochránit před krádeží nebo vandalismem,“ poznamenal Toman.

Zaměstnanci se hledají těžce, uspěje jen málokdo

Svodidla se v Ostravě vyrábějí už padesát let. „První byla vyrobena 10. července 1968, od té doby jich huť vyrobila přes 45 tisíc kilometrů, což by stačilo na obepnutí Země kolem rovníku,“ řekla mluvčí podniku Barbora Černá Dvořáková.

Ani ostravskému výrobci se v dnešní době nevyhýbají problémy s hledáním nových zaměstnanců. Zájemců je málo a ne každý uspěje.

„Aktuálně bychom potřebovali šest lidí, ale hledají se velmi těžce,“ vysvětluje vedoucí výroby David Rochovanský.

„Ze zkušeností mohu říct, že abychom získali jednoho zaměstnance, musíme vyzkoušet deset zájemců. Potřebujeme totiž nejen lidi s patřičným vzděláním, ale také s dobrou pracovní morálkou. A to není vždy nejsnadnější najít,“ dodává.

Speciální svodidla lépe ochrání havarující motorkáře

15. ledna 2018