Osobní péče. Každá lípa celostátně vítězné aleje roku získá rodný list

  9:12
Podrobné zmapování zdravotního stavu, zanesení polohy každého stromu do katastru nemovitostí i vytvoření detailního plánu péče do dalších let. To vše čeká téměř tři stovky lip, jež ve čtyřech řadách lemují cestu svahem Uhlířského vrchu k průčelí kostela Panny Marie Pomocné v Bruntále.

Lípy na Uhlířském vrchu v Bruntále se staly nejkrásnějším stromořadím v Česku, získaly titul Alej roku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Stromořadí začátkem roku zvítězilo v celorepublikovém klání o titul Alej roku. Každý jeho strom teď bude mít i svůj „rodný list“.

„V tom bude možné zjistit například jeho přibližné stáří, obvod kmene nebo zásahy, které bylo v posledních letech nutné udělat,“ upřesnil mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Město Bruntál o alej pečuje a letos chystá její inventarizaci i průzkumy zaměřené na výskyt hub a plísní i netopýrů.

„V souladu s novou legislativou je potřeba obnovit správní akty, vyhlašující jednotlivé památné stromy v aleji tak, aby bylo možné zanést jejich polohu i do katastru nemovitostí,“ dodal Ondrášek . Aktuálně město s Agenturou ochrany přírody a krajiny sleduje dřevokazné houby ve stromořadí a mapuje také škody, které v aleji způsobila únorová silná námraza.

Alej vznikla v letech 1766 až 1770 a vine se více než kilometrovým obloukem po svahu Uhlířského vrchu. Tvoří ji 262 stromů, z nichž výrazná většina pochází z jejích počátků, novějších jsou desítky kusů.

Roku 1973 byly lípy prohlášeny za památné a o 20 let později se celý areál včetně lipové aleje stal kulturní památkou. Pásem stromů vede naučná stezka i křížová cesta.

Zůstala tam i torza starých odumřelých lip, která se stala biotopem hmyzu, jehož larvy se živí odumřelým dřevem. V jejich dutinách mohou žít i kolonie netopýrů. Podrobnosti by měla přinést právě inventarizace.

Alej Uhlířský vrch stojí na jihozápad od Bruntálu.

Alej Uhlířský vrch stojí na jihozápad od Bruntálu.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.