Trosky bodují u návštěvníků, od Googlu dostaly Křišťálový špendlík

  10:48
Ikonická zřícenina hradu Trosky, symbol Českého ráje, si od uživatelů Google Maps vysloužila cenu Křišťálový špendlík pro Liberecký kraj. Ocenění památka získala za nejvíce kladných recenzí návštěvníků mezi hrady a zámky v regionu.

Z inverzních mlh se vynořila impozantní silueta hradu Trosky. (13. listopadu 2022) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kastelánka hradu Pavlína Suchomelová cenu nedávno převzala od společnosti Google. Tu na závěr turistické sezony postupně obdrží hrady a zámky v každém kraji Česka.

„Křišťálového špendlíku si velice vážíme, protože je to ocenění přímo od našich návštěvníků. Vnímáme jej jako výsledek naší péče o hrad. Často jde o mravenčí práci, která na první pohled není vidět, bez ní by ale hrad působil neutěšeně. Je pro nás také motivací posouvat se neustále dopředu, rozšiřovat služby, udržovat areál čistý a upravený a v rámci možností se věnovat každému jednotlivci, který hrad navštíví,“ dodala Suchomelová.

Křišťálové špendlíky, vyrobené ve sklárně v Kamenickém Šenově, odkazují nejen na špendlíky v mapách Googlu, ale současně i na domácí sklářskou tradici. Stejně jako loni je navrhlo české studio KLIMCHI, které v poslední době získalo pozornost hlavně díky růžovým skleněným džbánkům ve filmu Barbie.

Snad každý, kdo zříceninu navštíví, užasne nad tím, jak naši předkové koncem 14. století vybudovali na skalách sopečného původu dvě nedobytné věže a mezi nimi neméně působivý hrad.

Trosky okouzlují nejen svou historií, ale i okolní přírodou, hnízdí zde sokoli a roste mnoho vzácných rostlin. Z hradu lze dohlédnout do Krkonoš, Jizerských hor, Českého středohoří, na horu Říp, a dokonce až do Prahy.

Čísla jako před covidem

Památku spravuje Národní památkový ústav, podle jehož údajů se návštěvnost Trosek letos nejspíš vrátí k předcovidovým číslům, tedy k více než stu tisícům návštěvníků za rok.

„Gratulujeme hradu Trosky k získání Křišťálového špendlíku. Cenu sice předává Google, je to však spíše ocenění ze strany návštěvníků, kteří hrad navštívili a zanechali na Mapách pozitivní hodnocení,“ vysvětluje Iva Fialová, mluvčí společnosti Google.

„Mapy Google mohou být pomocníkem při plánování výletů a jsme rádi, že je lidé využívají. Vedle užitečných recenzí od ostatních návštěvníků zde uživatelé najdou také kontakty nebo otevírací doby památek. Mapy nabízí i ekologické trasy, které díky zapojení AI umožňují ušetřit palivo nebo elektřinu a snížit uhlíkovou stopu při cestování za krásami Česka autem,“ doplnila Fialová.

Mezi nejoceňovanější hrady a zámky v Libereckém kraji patří dále zámek Sychrov nebo skalní hrad a poustevna Sloup. I tyto památky získaly od svých návštěvníků velmi vysoká hodnocení a velký počet kladných recenzí. Cenu sousedního Královéhradeckého kraje dostal hrad Kost.

Ocenění brali Nepálci

V loňském roce recenzenti ocenili Křišťálovým špendlíkem indickou a nepálskou restauraci Sagarmatha v centru Liberce.

Recenzenti ocenili restauraci bratrů z Nepálu. V Liberci se cítí jako doma

Tento oblíbený podnik zvítězil s hodnocením 4,9 hvězdičky z celkových pěti možných v Libereckém a Ústeckém kraji a zařadil se po bok dalších devíti stravovacích zařízení. Ocenění se v České republice uděluje již podruhé, v loňském roce Křišťálový špendlík získaly podniky s nejlepším hodnocením na mapách Google ze sektoru pohostinství a gastronomie.

Tento rok byly oceněné památky vybrány na základě několika kritérií, mezi které patřily například počet udělených hvězdiček, celkový počet recenzí a také správně vyplněný profil na Mapách a ve vyhledávání Google ke konci května letošního roku.

22. července 2023