Liberecká zoo utratila samici Rání, druhého nejstaršího slona u nás

  11:42
Liberecká zoo nechala v pondělí uspat samici slona indického Rání. Důvodem byly vážné zdravotní problémy spojené s nadprůměrně vysokým věkem. Rání bylo 58 let a v liberecké zoo žila od roku 1967. Byla tak jejím nejstarším obyvatelem a zároveň druhým nejstarším slonem v ČR.

Slonice Rání na archivním snímku | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vzhledem k vysokému věku a fyziologickému opotřebení zubů slonice špatně využívala potravu a v posledních dnech se potýkala s vážnými zdravotními problémy trávicího traktu. I přes opakované podávání léků a intenzivní péči se odborníkům nedařilo negativní vývoj jejího zdravotního stavu zvrátit. 

„Samice před šesti dny kompletně přestala přijímat potravu a defekovat, což vedlo ke komplikované kolice a postupnému vyčerpání celého organismu. Její stav už nešlo stabilizovat, a proto jsme se rozhodli přistoupit k uspání zvířete,“ říká zoolog Luboš Melichar. 

Rání se díky péči libereckých chovatelů dožila úctyhodných 58 let a do posledních dní byla ve skvělé fyzické kondici. Se svým věkem zároveň byla druhým nejstarším slonem chovaným v českých zoologických zahradách.

Nejstarší zůstává samice slona indického Gulab v pražské zoo v Troji, které letos bude 62 let.

Rání přicestovala do Zoo Liberec v roce 1967 z indické Kalkaty jako čtyřleté slůně a v Liberci tak strávila naprostou většinu svého života. Posledních sedm let jí v pavilonu dělala společnost sloní samice Bala, se kterou tvořily stabilní dvojici. 

„Bala, kterou pro její problematičtější povahu není možné začlenit mezi větší chovné stádo, zatím v liberecké zoo zůstane. O jejím dalším osudu pak rozhodnou zoologové ve spolupráci s evropským koordinátorem chovu,“ uvedla mluvčí zoo Barbara Tesařová. 

Autor: