Pavilon opic v liberecké zoo čeká proměna, makak ustoupí vzácným druhům

  16:22
S koncem letní sezony uzavírá Zoo Liberec pavilon opic, jehož vnitřek projde výraznou proměnou. V budově budou vyměněny veškeré skleněné plochy. Menší druhy opic, které pavilon obývají, se dočkají zvětšení vnitřních prostor.

Nová podoba návštěvnické části zrekonstruovaného pavilonu opic v liberecké zoo | foto: Jan Pešek, MF DNES

Na změny se mohou těšit také návštěvníci, pro které se připravují nové vzdělávací a dekorativní prvky. Obměnit by se v pavilonu měla také skla, jež umožní lepší výhled na chované primáty.

Z důvodu rekonstrukce musela pavilon dočasně opustit většina chovaných druhů. Zpět do nového pavilonu už se však nevrátí makaci lví, u kterých se liberecká zoo rozhodla ukončit chov.

„Abychom mohli zvětšit výběhy a s tím i zlepšit životní podmínky našich primátů, rozhodli jsme se po dohodě s mezinárodním koordinátorem ukončit chov makaků lvích,“ vysvětluje zooložka a kurátorka chovu primátů Petra Bolechová.

Tento druh patří sice mezi ohrožené, ale četnost jeho populace v lidské péči je dlouhodobě stabilní. Oproti tomu další druhy primátů, které Zoo Liberec chová, jsou v zahradách vzácné, a proto je v zájmu jejich záchrany důležité rozšiřovat právě tyto chovy.

Makaky vyhlíží Plzeň a Haifa

Makaci lví tak budou v Liberci k vidění do poloviny října v náhradním výběhu, poté budou za účelem obohacení chovu transportováni do zoologické zahrady v Plzni a izraelské Haifě.

Celková rekonstrukce pavilonu potrvá nejméně do listopadu a libereckou zahradu vyjde zhruba na dva miliony korun. Tím ale opravy nekončí, nejstarší zoo v České republice má i další plány.

„Je toho před námi hodně a umožňuje to především dohoda Libereckého kraje s městem Liberec ohledně společného financování investic. Je to po mnoha letech dohoda, která skutečně zahradě pomůže,“ poznamenala Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu Libereckého kraje.

Od příští sezony se návštěvníci mohou těšit také na nové občerstvení ve spodní části zahrady. Dále se zoologická zahrada chystá na opravu střechy výukového centra Divizna nebo částečnou rekonstrukci Lidových sadů.

Autor: