Psychedelický gekon i mistr kamufláže. V liberecké zoo se zabydleli noví ještěři

  16:34
Liberecká zoologická zahrada se pyšní novou expozicí tropických ještěrů. Deset menších i větších terárií skrývá ohrožené gekony i jednoho z největších a vůbec nejbarevnějších chameleonů na světě.

Elsumy, anolis, dásie, ploskorep nebo chameleon. To jsou noví exotičtí obyvatelé liberecké zoo. Tito ještěři se v chovech zoologických zahrad objevují jen zřídka, v mnoha případech se jedná o ohrožené endemické druhy vyskytující se pouze na malém území, kde čelí aktuální hrozbě vyhubení.

„V květnu jsme u nás otevřeli expozici exotických žab, která se potkala s úspěchem, tak jsem si řekla, pojďme pokračovat dál v malých terárkách a tentokrát se zaměříme na ještěry. Vybírala jsem především ohrožené, ale i jinak atraktivní druhy. Je jen na nás, jestli si je udržíme také do budoucna. Naší snahou je jejich kvalitní chov a rozmnožení,“ vysvětluje zooložka a kurátorka chovu plazů a obojživelníků Petra Hnidová.

Liberecká zoologická zahrada se pyšní novou expozicí tropických ještěrů.

Expozice je složená z deseti různě velkých terárií, z nichž sedm již nyní obývají gekoni z tropických oblastí celého světa. Nechybí mezi nimi jeden z nejohroženějších gekonů světa – gekon modrý, atraktivně zbarvený gekon psychedelický z Vietnamu, hned tři druhy felsum z Madagaskaru nebo mistr kamufláže ploskorep Henkelův, který dokáže splynout se svým okolím.

Zhruba do měsíce k nim přibude také kriticky ohrožený gekon z malého karibského ostrůvku Union. V dalších teráriích se pak zabydlel karibský ještěr anolis mramorovaný s charakteristickým hrdelním lalokem nebo smaragdově zbarvená dásie z jihovýchodní Asie. Největší terárium pak patří chameleonovi pardálímu, který se řadí mezi jednoho z největších a také nejbarevnějších chameleonů na světě.

„Všechna terária jsou vybavená umělými liánami, korkovými větvemi a imitacemi skály nebo stromů, do kterých jsou zasazené živé tropické rostliny a mechy. V horní části každého terária jsou pak nainstalované rosící trysky, ventilátory a LED osvětlení kombinované s UVB výbojkami. Osvětlení a závlaha z každého terária jsou napojené na časové spínače, aby v co největší možné míře odpovídaly podmínkám zvířat v přírodě,“ popisuje zooložka vybavení terárií v nové expozici.

Její vybudování vyšlo libereckou zoo na zhruba jeden milion korun, přičemž většinu nákladů pokryly sponzorské dary. Díky novému chovatelskému zařízení se zahrada může nyní pyšnit chovem již celkem 17 druhů exotických ještěrů.

Kampaň pomůže Vietnamu

Zahájením chovu gekona psychedelického se Zoo Liberec zároveň ještě aktivněji zapojila do současné ochranářské kampaně EAZA s názvem Vietnamazing!

Kampaň si klade za cíl upozornit na problematiku ohrožené přírody Vietnamu a pomoci s její ochranou. Jednou z ambic kampaně je i posílení chovu vysoce ohrožených vietnamských druhů v lidské péči v evropských zoologických zahradách.

Zoo Liberec kromě zmíněného gekona psychedelického také dlouhodobě a úspěšně chová kriticky ohroženého gibona bělolícího či bažanta Edwardsova, jež se řadí mezi vlajkové druhy kampaně.

„Stejně, jako se téměř 250 světových zoologických zahrad zapojilo do naší EAZA kampaně na ochranu zpěvných ptáků Indonésie s názvem Silent Forest, kterou jsme v letech 2017-2019 vedli od nás z Liberce, jsem rád, že i my nyní můžeme takto aktivně přispět k dosažení cílů aktuální kampaně Vietnamazing!,“ podotýká ředitel zoo David Nejedlo.

V souvislosti s tím je liberecká zoo čtvrtým rokem zapojená také do projektu Kimboza forest gecko project za záchranu gekonů modrých ve volné přírodě. Jeho cílem je zachovat přirozené prostředí gekona a zamezit jeho nezákonnému odlovu.