Návštěvníci už zase můžou k opicím, zoo v Liberci opravila pavilon

  16:46
Novou obyvatelku, šimpanzí samici ze Zoo Ostrava, má pavilon opic v liberecké zoologické zahradě. Ten se po více než sedmi měsících opět otevřel návštěvníkům. Od loňského září v něm probíhala částečná rekonstrukce.

Liberecká zoologická zahrada otevřela pro návštěvníky po několikaměsíční rekonstrukci pavilon opic. | foto: Zoo Liberec

Proměnou prošly vnitřní ubikace menších druhů opic i celá návštěvnická část. Kromě většiny původních obyvatel se do něj nastěhovala také nová šimpanzí samice.

Menší druhy opic, které pavilon obývají, se dočkaly větších vnitřních prostor a návštěvníci se mohou těšit na nové vzdělávací prvky a dekorace přibližující atmosféru tropického deštného lesa.

Kompletní opravou prošla i původní kachlová podlaha a vyměnily se i veškeré skleněné plochy, které nyní návštěvníkům nabízí příjemnější výhled na chované primáty.

„Oproti původnímu plánu se uzávěra pavilonu protáhla na několik měsíců kvůli prodlouženým lhůtám dodání speciálních materiálů, jako například bezpečnostních skel,“ vysvětlil ředitel zoo David Nejedlo.

Po dobu rekonstrukce musela pavilon dočasně opustit i většina chovaných druhů, zůstala pouze tříčlenná skupina šimpanzů. Mangabejové žlutobřiší a giboni bělolící dočasně odcestovali do Zoo Ostrava, makaci lví se přesunuli do uvolněného výběhu po mangabejích a kočkodani Dianiny společně s tamaríny pinčími našli dočasné útočiště v zázemí liberecké zoo.

Makak už se nevrátí

Zpět do vylepšeného pavilonu už se ale nevrátila skupina makaků lvích. „Abychom mohli zvětšit výběhy a tím i zlepšit životní podmínky našich primátů, jsme se po dohodě s mezinárodním koordinátorem rozhodli ukončit chov makaků lvích. Přestože se jedná o ohrožený druh, četnost jeho populace chovaná v lidské péči je dlouhodobě stabilní. Oproti tomu počty mangabejů žlutobřichých, kočkodanů Dianiných i gibonů bělolících jsou méně početné, a proto je v zájmu záchrany druhu naopak jejich chovy rozšiřovat,“ připomněla zooložka a kurátorka chovu primátů Petra Bolechová.

Do skupiny šimpanzů ale naopak nový člen přibyl. Nová osmadvacetiletá šimpanzí samice z Ostravy bude postupně začleněná do stávající tříčlenné skupiny.

„Důvodem příchodu nové samice je oživení této skupiny způsobem, kterým se snažíme přiblížit situaci ve volné přírodě, kde také dochází k přesunům samic mezi nepříbuznými tlupami,“ vysvětlila Bolechová.

Proces začleňování nových šimpanzů do skupin je náročný, a tak první dny v Liberci trávila ostravská samice odděleně a s ostatními šimpanzi se jen cítili a slyšeli. Postupně se seznamovala s novým prostředím.

„Po krátké aklimatizaci v nových prostorech a seznámení s našimi chovateli následoval první vizuální kontakt se samcem. Po zhodnocení jejich vzájemných reakcí jsme oba jedince zkusili spojit, což dopadlo na výbornou. Jedná se ale pouze o první krok. Nová samice se ještě musí seznámit s dalšími prostory šimpanzí ubikace i s ostatními členy skupiny,“ dodala Bolechová.

Během seznamování zvířat tak návštěvníci v expozici uvidí zatím vždy pouze jen část liberecké šimpanzí skupiny.

Autor: