Úspěch po třiceti letech. V liberecké zoo se vylíhlo mládě supa hnědého

  11:06
Velká radost zavládla v neděli 7. května v liberecké zoo. V zázemí úseku dravých ptáků se vylíhlo mládě supa hnědého. Chovatelský úspěch přišel po třiceti letech. Tolik času uplynulo od doby, kdy se v liberecké zahradě vyklubal poslední přírůstek tohoto ohroženého a v přírodě vymírajícího dravce.

Pokud se podaří supím rodičům mládě úspěšně odchovat, bude zřejmě doporučeno mezinárodním koordinátorem chovu pro vypuštění do volné přírody.

Sup hnědý se vyklubal jako většina mláďat dravých ptáků v líhni umístěné v zázemí zoo.

„V tomto speciálním inkubátoru většinou necháváme čerstvě vylíhlé dravce prvních sedm dní, během kterých se je pokoušíme pomalu ručně rozkrmit, a tím zvýšit šanci na úspěšný odchov. Do hnízda pod rodiče umístíme malého supa nejpozději osmý den, aby nedošlo k imprintingu – vtištění a vytvoření emočního pouta s člověkem. Přirozený odchov rodiči je totiž zásadní podmínkou pro další reprodukci potomka i pro možné vypuštění do volné přírody,“ říká zoolog Jan Hanel.

Matkou mláděte je dvacetiletá samice ze Zoo Zlín a otcem čtyřiadvacetiletý samec z pražské zoo, kteří byli do Liberce přemístěni v roce 2020. Za necelé dva roky pak snesli své první oplozené vejce, které se ale v průběhu inkubace přestalo vyvíjet.

Přestože se loni vlastní odchov nezdařil, rodičovskou premiéru má zmíněný pár již za sebou. „Oba byli po dohodě s koordinátorem chovu použiti, úspěšně zafungovali jako pěstouni a odkrmili mládě ze Zoo Praha, které bylo vypuštěné do volné přírody v Bulharsku. Díky tomu získali zásadní rodičovské zkušenosti, a tak pevně doufáme, že se jako starostliví rodičové budou chovat i tentokrát,“ dodává Hanel.

Pokud se odchov podaří, bude mládě pro záchranu a posílení populace supů hnědých obrovským přínosem. Tak jako u řady jiných dravců došlo také u supa hnědého k výraznému poklesu populace, i v zoologických zahradách se množí poměrně zřídka.

„Přestože je v současné době v evropských zoologických zahradách chováno téměř osmdesát párů tohoto největšího evropského dravce, úspěšně se rozmnožuje pouze v deseti z nich, včetně toho z naší zoo. Jsme rádi, že náš pár se aktivně zapojuje do záchrany tohoto vzácného druhu,“ doplňuje Hanel.

Ve volné přírodě se supi hnědí vyskytují v oblasti Blízkého východu, střední Asie a Pyrenejského poloostrova. Občas zalétají i do střední Evropy.

Na řadě míst v Evropě byl sup hnědý v minulosti úplně vyhuben a již několik let probíhají úspěšné projekty s cílem tyto majestátní dravce do evropské přírody navrátit. Návštěvníci mohou zatím supí rodiče pozorovat ve voliéře ve spodní části areálu zoo, od konce týdne bude k vidění i mládě.

Autor: