Dravcům v liberecké zoo odtéká voda, pomoci mají plastové bazénky

  8:50
Díky expozici dravých ptáků je liberecká zoologická zahrada známá mezi odborníky po celém světě. Jenže voliéry v dolní části zahrady, které byly postaveny v roce 1983, už mají to nejlepší za sebou. Chovatelé řeší velké problémy s dosluhujícím vodním systémem.

Provizorní plastové nádoby, které ošetřovatelé umístili do voliér, zaručí, že ptáci bez vody nebudou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Odpady, přívod vody, vlastně celý ten vodní systém už přesluhuje. Řada věcí tam přestává těsnit, na některých místech se odpady dokonce propadly. Ale není to jen problém voliér dravců. Prostě jsme nejstarší zoologickou zahradou v Čechách a dlouhou dobu jsme nedostávali moc prostředků na investice,“ sdělil kurátor dravých ptáků Jan Hanel.

Největší problémy jsou s napouštěním bazénků, které v každé voliéře jsou. Ptáci tam chodí pít a osvěžit se v parném létě. 

Fotogalerie

„Stávalo se, že jsme tam ráno vodu napustili, dvě hodiny tam vydržela a za další hodinu zase vytekla. Návštěvníci nám pak volali, že ptáci jsou bez vody. Proto jsme tam umístili provizorní plastové nádoby, které zaručí, že ptáci bez vody nebudou. Kupodivu bazének u tučňáků drží, tam je to bez problémů. Ale voliéry jsou velký problém,“ zmínil Hanel.

Na předělání kanalizačního a vodního systému, který vede pod cestou u voliér však zoo nemá peníze. Kdy tak na nutnou rekonstrukci dojde, není jasné. Podle strategického plánu zoo z roku 2016 je vnitřní dluh na neprovedených opravách a obnově majetku sedmdesát až osmdesát milionů korun.

„Na začátku devadesátých let probíhal v zoo čilý investiční ruch a stavební modernizace expozic. Zahrada však nikdy neprošla systémovou technologickou modernizací a výraznějšími investicemi do chovatelského zázemí, což se mimo jiné projevuje ve vysokých provozních nákladech na energie a ceně za spotřebovanou vodu,“ stojí v dokumentu, který zahrada zpracovala pro potřeby města. 

Zcela neefektivní, pokud jde o spotřebu energií a havarijní údržbu, jsou i pavilony slonů, žiraf, levhartů či stáje pro kopytníky.