Dvacet nemocných za deset dní. Turnovsko se potýká s epidemií žloutenky

  8:10
Na Turnovsku řádí epidemie žloutenky typu A. Od začátku roku již Krajská hygienická stanice Libereckého kraje eviduje 69 případů akutní formy nemoci. Dvacet z nich zaznamenala v období od 1. října, tedy za posledních deset dní. Devětatřicet případů se objevilo přímo ve městě Turnov.

Očkování dětí proti hepatitidě A v Praze 6. (5. června 2015) | foto:  František Vlček, MAFRA

O tom, že šíření nemoci přerostlo v epidemii, jako první informovala Česká televize. „Provádíme podrobné vyšetřování, ve kterém se snažíme najít nějakého společného jmenovatele nakažených,“ uvedla mluvčí hygienické stanice Libereckého kraje Zuzana Balašová.

Mezi lidmi, kteří onemocněli v Turnově žloutenkou A, se nachází také několik dětí. „Věk nakažených je od devíti měsíců do sedmdesáti šesti let,“ upřesnila Jana Prattingerová, vedoucí protiepidemického odboru na krajské hygienické stanici. 

„Zdroj nákazy se nám ještě nepodařilo zjistit, ale pochází s vysokou pravděpodobností z nějaké potraviny. V současné době je pro nás důležité, aby k nám nakažení lidé byli upřímní. Potřebujeme, aby nám řekli o svých kontaktech s ostatními lidmi, abychom je mohli vyhledat a vyšetřit.“

Hygienici prověřují v Turnově restaurace, školní jídelny a potravinářské provozovny.

Vzhledem k rychlému nárůstu počtu zaznamenaných případů nepředpokládají hygienici, že by se nemoc přenášela kontaktem mezi lidmi. 

Lidé, kteří přišli do kontaktu s nemocným, jsou pod zvýšeným lékařským dohledem. „Provedeme vyšetření krve. Pokud daná osoba nemá v krvi patřičné protilátky, nesmí preventivně vykonávat epidemiologicky závažné činnosti,“ vysvětlila Balašová. Mezi to patří manipulace s potravinami či s pitnou vodou.

Nejvíce případů zaznamenali hygienici v Turnově. O možnosti preventivních opatření informovali ředitele všech tamních školských zařízení a volnočasových center. Doporučují dbát na pečlivé mytí rukou a upozorňují i na možnost očkování. Nemoc se však šíří i v Liberci a Jablonci nad Nisou.

Žloutenka typu A je virové onemocnění. Projevuje se sérií příznaků jako je bolest břicha, žlutá pleť nebo oči, únava, zvracení, ztráta chuti k jídlu a jiné. Hygienická stanice zveřejnila informační leták. Nemocní musí být ze zákona hospitalizováni. Inkubační doba nemoci je 15 až 50 dní, nakažený tak může nemoc delší dobu přenášet.

Autoři: ,