Zdravotnická škola v České Lípě se bude stěhovat, žákům přesun vadí

  6:32
Zdravotnická škola v České Lípě funguje teprve dva roky a už ji čeká stěhování. Žáci i rodiče jsou proti, obávají se toho, že se zhorší kvalita výuky.

Učebny v budově obchodní akademie na náměstí Osvobození přestávají s každým dalším ročníkem stačit. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Žáci oborů ošetřovatel a zdravotní sestra se totiž mají přestěhovat z provizorních prostor budovy obchodní akademie na Střední odbornou školu a Střední odborné učiliště v ulici Lužická a 28. října.

Českolipská zdravotnická škola je odloučeným pracovištěm liberecké zdravotnické školy. Nabízí čtyřletý obor zdravotnický asistent a tříletý obor ošetřovatel. Stěhování na „učňák“ studentům vadí.

„Alespoň mně ani mým spolužačkám z toho dobře není a naši rodiče z toho také byli v šoku. Zase budeme někde v cizím, zase budeme narušovat něčí teritorium, zase nebudeme ‚doma‘,“ napsala na Facebooku Marie Maříková, studentka 2. ročníku.

Reagovala na připravovanou změnu zřizovací listiny a přejmenování školy na Střední zdravotnickou školu a Střední odbornou školu Česká Lípa. Rodiče ani děti o změně údajně nevěděli. Návrh však nakonec vedení kraje zastupitelům kvůli kritice nepředložilo.

Liberecký kraj navrhl přemístění školy na podzim loňského roku. Chce, aby měla škola víc prostoru. Škola má čtyřletý obor zdravotnický asistent a tříletý obor ošetřovatel. Nynější učebny v budově obchodní akademie na náměstí Osvobození přestávají s každým dalším ročníkem stačit.

Kraj zvažoval více možností. Například zachovat školu v obchodní akademii nebo žáky přemístit do opuštěné budovy střední odborné školy v Palackého ulici. Tato budova ale potřebuje rozsáhlou rekonstrukci, jež by spolykala asi 80 milionů korun.

V budově s kapacitou 500 studentů by se využilo jen 150 až 180 studijních míst. „Takovou budovu by nešlo ekonomicky udržovat,“ poznamenal náměstek hejtmana pro školství Petr Tulpa.

Nic se nezmění, ujišťuje hejtman

Přemístění školy do budov odborné školy v Lužické a ulici 28. října je podle hejtmana Půty nejvýhodnější. V odborné škole je dostatek místa, navíc budova prošla modernizací. „Chtěl bych ubezpečit rodiče, že se kromě místa, kde budou studovat jejich děti, nic jiného nezmění,“ tvrdí hejtman Martin Půta.

„Je to rozhodně varianta hospodárná s plným dodržením kvality výuky, se stejnými učiteli a stejným školním vzdělávacím programem, ale také s garancemi pro dokončení studia v té škole, ve které bylo studium zahájeno,“ dodal Půta.

Žáci podle Půty dostudují pod hlavičkou Střední zdravotnické školy Liberec a pod vedením ředitelky Jany Urbanové, která je také garantem školy.
„Rodiče a žáci se tak o ztrátu prestiže a zkomplikování studia nemusí obávat,“ vyvrací hejtman obavy.

Autor: