V Jizerkách zkolaboval turista, v Jeseníkách i na Šumavě muži úraz přežili

  13:18
Letečtí záchranáři v pátek zasahovali u tří vážných případů poraněných turistů v horách. Nešťastný konec měl výlet pro německého cyklistu v Jizerských horách, který zkolaboval a už mu nedokázali pomoci. V Jeseníkách a na Šumavě naopak zachránili životy dvou mužů.

Cizinec byl na elektrokole se svými přáteli, když zkolaboval u Oldřichova. Spolu s náhodnou kolemjdoucí přivolali pomoc.

„Po výzvě jsem letěl z vrtulníkem z Liberce jako letecký záchranář. Všechny informace nasvědčovaly zástavě srdeční činnosti a v tomto počasí mohlo dojít k přecenění sil. Měli naplánovaný dlouhý výlet s výrazným převýšením,“ uvedl Jiří Car, zasahující člen a letecký záchranář Horské služby Jizerské hory.

K muži z vrtulníku slanili lékař a člen horské služby. Ve stejný okamžik se na místo dostavili i záchranáři pozemní cestou společně s hasiči.

„Turistka spolu s pacientovými přáteli do té doby prováděli laickou resuscitaci. My jsme ihned muži nasadili automatizovaný externí defibrilátor, ale ten nedoporučil ani jeden výboj,“ řekl Car. Lékaři po dlouhé nepřímé srdeční masáži museli u muže konstatovat smrt.

Senior spadl ze skály v Jeseníkách

Naopak při zásahu v Jeseníkách se záchranářům podařilo zraněného sedmašedesátiletého turistu zachránit. Muž spadl ze skály v údolí Bílé Opavy a byl v bezvědomí. Později se záchranáři komunikoval.

Na místo vyrazili jak horští záchranáři, tak záchranáři zdravotnické záchranné služby a letecké. Posádka vrtulníku musela použít palubní jeřáb a k pacientovi spustit lékaře.

„Lékař provedl prvotní vyšetření, při němž zjistil poranění hlavy, hrudníku a horní končetiny. Muži podal analgetika, zajistil ho krčním límcem a uložil do vakuové matrace. Po následném vyzvednutí z místa události a přenesení muže na stanoviště horské služby, tým ZZS dokončil poskytnutí přednemocniční neodkladné péče a muže převzal na palubu stroje. Vrtulník ho následně transportoval do traumatologického centra FN Ostrava,“ uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Vrtulník letěl na pomoc i na Šumavu

V půl páté odpoledne vzlétal vrtulník na pomoc jednadvacetiletému muži, který spadl z kola v bikeparku na Kramolíně u Lipna nad Vltavou.

„Kromě dalších, ne právě lehkých poranění, existovalo podezření na vážný úraz páteře. V takovém případě je vždy požádána o součinnost lékařská záchranná služba, protože transport po zemi by mohl znamenat vážné komplikace, ne-li přímo ohrožení života,“ popsal Aleš Fejfar, zasahující člen Horské služby Šumava.

Horští záchranáři mladíka, který byl chvíli v bezvědomí, zafixovali do vakuové matrace a umístili na speciální nosítka. Dopravili ho k jejich vozu a následně na heliport, který je nedaleko bikeparku. Vrtulník ho následně transportoval do nemocnice v Českých Budějovicích.

Horská služba v souvislosti s pátečními zásahy apeluje na návštěvníky hor, aby měli v nabitých mobilních telefonech aplikaci Záchranka, která dokáže vyhledat přesnou lokalitu a tím zkrátit čas dojezdu záchranářů. „Právě rychlá lokalizace prostřednictvím aplikace může často lidský život zachránit,“ řekl David Savický, náčelník Horské služby Jizerské hory.

Autor: