iDNES.cz

Titul zkušenosti zapisovatele nenahradí, spílají starostové ministerstvu

  11:20
Hloupost a zbytečně popsaný kus papíru. Tak hodnotí většina starostů v Libereckém kraji výzvu ministerstva vnitra, aby zapisovatelé u okrskových volebních komisí měli vysokoškolské vzdělání.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Zapisovatele totiž jmenuje právě starosta, zatímco další členy komisí nominují politické strany a hnutí. Vysokoškolský diplom má údajně zajistit kvalitnější sčítání hlasů. Starostové to ale vidí jinak.

„Na tohle doporučení jim kašleme. Já sázím na lidi zkušené a ověřené. Titul rozhodně nevypovídá o tom, že odvedete kvalitní práci. Znám dost vysokoškoláků, u kterých si říkám, jak vůbec mohli diplom získat,“ nebere si servítky starostka Chotyně Jana Mlejnecká.

„Výzvou se neřídíme, máme zkušené zapisovatelky, na které nedám dopustit,“ přidává se i tajemnice Městského úřadu ve Frýdlantě Veronika Bubeníčková.

Je nutné zlepšit práci volebních komisí, tvrdí ministerstvo

Ministerstvo ale poukazuje na to, že je nutné zlepšit práci volebních komisí, aby nedocházelo k případům jako u posledních voleb do Poslanecké sněmovny, kdy kvůli špatně sečteným hlasům musel Nejvyšší správní soud změnit seznam poslanců za Středočeský kraj.

„Klíčovým profesionálem, který by měl zajišťovat zákonnost a správnost postupu, je zapisovatel komise. Je nezbytné, aby měl odpovídající, ideálně vysokoškolské vzdělání a zkušenosti a byl řádně proškolen k výkonu své funkce,“ uvedl v dopise všem starostům náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Starostové namítají, že podle volebního zákona zodpovídá za správné údaje předseda okrskové volební komise, a ne zapisovatel. „I já jako středoškolák umím napočítat do deseti a umím otočit volební lístek, jestli není označen kandidát i na druhé straně. Kvůli tomu přeci šmahem nevyházíme naše dlouholeté a zkušené zapisovatelky,“ říká starosta Hejnic Jaroslav Demčák.

Turnov: vysokou školu má šest zapisovatelek ze třinácti

V Turnově absolvovalo vysokou školu jen šest zapisovatelek ze třinácti a v Chrastavě dvě z pěti. Tamní starosta Michael Canov přiznává, že podobné metodické pokyny k volbám ani nečte.

„Protože největší přehmaty dělá samo ministerstvo. Při posledních prezidentských volbách nemohli jejich úředníci pochopit, že se dva kontrolní vzorky průměrují a ne sčítají. Musel jim to vysvětlit až Nejvyšší správní soud. A teď zase vydali naprosto chybný metodický pokyn, že se jednotliví senátoři či poslanci mohou podepsat pod kandidaturu více kandidátům, i když to zákon neumožňuje. Tak proč bych měl tím čtením ztrácet čas?“

Místo podobných doporučení by starostové uvítali vyšší odměny členům komisí. Teď jsou podle nich demotivující.

„Za dva dny u druhého kola voleb dostane člen komise jen 200 korun, čili tak 12 korun na hodinu. To je šílené,“ poukazuje starostka Mlejnecká.

Sehnat lidi je problém

Sehnat lidi do komisí je proto stále větší problém. „Komise se nám podařilo obsadit až po několikeré opakované výzvě,“ řekla mluvčí radnice v Turnově Anna Šupíková. Podobné je to i v Hrádku.

„Komise jsme obsadili jen tak tak. Ale vůbec nemáme náhradníky. Není zájem,“ potvrdil starosta Josef Horinka. V Chotyni, Bílém Kostele a Chrastavě proto členům komisí náhradu za druhé kolo voleb doplácejí z obecních rozpočtů a to do výše 1300 Kč, což je odměna za první kolo.

Rozhodnutí ministerstva, že přidá 500 korun jen předsedům komisí a zapisovatelům, obce spíše kritizují. „Každé navýšení je samozřejmě vítané, ale asi se to nebude líbit ostatním členům komise. Jim zůstane odměna stejná, tedy nízká a demotivující,“ míní frýdlantská tajemnice Bubeníčková.

zpět na článek