Policie zadržela muže, který je podezřelý ze zapálení baru v Liberci

  14:22,  aktualizováno  16:13
Policisté ve středu dopoledne zadrželi muže, který je podezřelý ze žhářského útoku v libereckém baru. Odpovídá popisu toho, po němž vyhlásila v úterý pátrání. Při požáru se zranilo patnáct lidí, z toho sedm vážně. Bar je po požáru kompletně zničený.

„V průběhu dnešního dopoledne jsme zadrželi osobu odpovídající popisu a v současné době probíhají další úkony trestního řízení. S ohledem na okolnosti tohoto případu můžeme veřejnost uklidnit, že nehrozí žádné další nebezpečí,“ uvedla tisková mluvčí krajské policie Klára Jeníčková.

„Jakmile to bude možné, další informace v zákonných mezích poskytneme,“ doplnila. K dotazu redakce iDNES.cz, zdali je muž stále podezřelý z obecného ohrožení, nebo z pokusu o vraždu, sdělila, že kvalifikace trestného činu momentálně zůstává prozatím stejná.

Při pondělním požáru v libereckém baru Černý panter na třídě 1. máje se zranilo patnáct lidí. Většinou utrpěli popáleniny nebo se nadýchali škodlivin. Požár měl mít na svědomí muž, který podle svědků do baru vběhl s kanystrem

„Byl jsem ještě v práci, když to vypuklo. Slyšel jsem povyk, vykoukl jsem z okna a viděl jsem, jak se z baru valí černý dým. Já u něj parkuju, tak jsem se rychle oblékl a vyběhl ven. Na hlavní ulici pobíhali lidé špinaví od sazí, vypadali jako uhlíky,“ popsal chvíle po útoku liberecký holič Adam Beneš, který provozuje barber shop ve stejném domě.

Většina zraněných je stále v nemocnici

Z patnácti zraněných je i nadále v nemocnicích třináct lidí. „Zatím jsme nikoho nepropustili, ale dnes jsme letecky jednoho pacienta přepravili do popáleninového centra v Brně,“ podotkl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. V Liberci je tak hospitalizováno deset zraněných, z toho u tří je zranění vážné.

Ve vážném stavu je i nadále žena, která byla přepravena letecky do Hradce Králové. „Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové je stále hospitalizována jedna pacientka ve vážném, stabilizovaném stavu, která utrpěla popáleniny přibližně na deseti procentech těla,“ informoval mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

Na popáleninové klinice vinohradské nemocnice v Praze zůstává jeden pacient, potvrdila ve středu mluvčí nemocnice Tereza Romanová. Původně zde byli pacienti dva. „Jeden byl propuštěn do domácího ošetřování,“ dodala.

Doma je již také pacient, kterého s popáleninami prvního stupně na ruce a zápěstí přijala v noci na úterý mladoboleslavská nemocnice. „Zůstal u nás přes noc a v úterý ráno byl propuštěn do domácího ošetřování,“ sdělila mluvčí nemocnice Hana Kopalová.

Bar zůstane zavřený, už nadobro

Bar je od požáru uzavřený, jeho provozovatel Theodor Lenárt jeho provoz obnovovat nebude. „Tímto to skončilo,“ uvedl ve středu. Vnitřek baru je podle něj zcela zničený. V pondělí večer osobně v baru nebyl, informace má jen od svého barmana. „Byl to někdo náhodný, byl tam snad podruhé. Zapálil kanystr a hodil,“ uvedl Lenárt. Co ho k tomu vedlo, netuší. „Nevím, možná měl nějaký konflikt s jinými hosty,“ dodal.

Oheň nám zatarasil dveře, popisuje návštěvnice baru. Má popálené ruce

Od úterý police pátrala po muži vysokém 170 až 175 centimetrů s dlouhými světlými vlasy, který měl mít na sobě tmavou bundu a tmavé kalhoty a na hlavě čepici s kšiltem. Ve středu podezřelého muže zadržela.

Výši škody způsobenou požárem zatím majitel budovy, v němž bar byl, nezná. „Nahlásili jsme to na pojišťovnu a čekáme na jejich technika,“ okomentovala za něj správkyně budovy a jednatelka společnosti Relia správy nemovitostí Jitka Eichlerová. Podle ní kromě prostor baru požár žádné jiné škody na budově nezpůsobil.

Autoři: ,