iDNES.cz

Horský záchranář nesouhlasí s trestem za způsobenou smrt lyžaře, dovolá se

  14:14
K Nejvyššímu soudu se chce dovolat záchranář, se kterým se před dvěma lety srazil lyžař na sjezdovce na Ještědu. Muž střet se záchranářem na čtyřkolce nepřežil. Zaměstnanec horské služby odešel od soudu s podmínkou, kterou mu pak potvrdil i odvolací soud. Za záchranáře se postavila Horská služba.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Otakar Grusser

„Těžký úraz na sjezdovce je vždycky smutný případ, který ovlivní zdraví a život nejenom zraněného. O to více nás mrzí, že k tomuto vážnému zranění došlo při střetu s naším dopravním prostředkem, i když dle našeho názoru jednoznačně bez zavinění na straně zasahujícího člena Horské služby,“ řekl statutární ředitel Horské služby František Hadáček a dodal, že celá Horská služba plně podporuje rozhodnutí svého kolegy podat dovolání u Nejvyššího soudu.

Tragická nehoda se stala 29. ledna 2017 na Beranově cestě mezi spodní částí lanové dráhy Černý vrch a křížením sjezdovek Liberecká a Skalka.

Horský záchranář na pásové čtyřkolce tehdy byl na cestě k pacientovi. Než k němu ale stačil dojet, vyjel z místa zúžení sjezdovky padesátiletý lyžař a narazil do přední části čtyřkolky. Při střetu utrpěl vážná zranění, kterým po převozu do nemocnice podlehl.

Záchranář není žádným nováčkem, u Horské služby slouží třicet let. Je velice zkušeným a obětavým záchranářem, který bere svoji profesi jako poslání. Řádné a odpovědné plnění všech úkolů, které ho ve službě potkají, považuje za samozřejmost,“ komentoval náčelník oblasti Jizerské hory René Mašín.

Za usmrcení z nedbalosti soud jednašedesátiletému muži uložil podmíněný trest devět měsíců s odkladem na zkušební dobu 18 měsíců. Hrozily mu až tři roky vězení.

Podle rozsudku jel se zapnutou světelnou signalizací. Zvukové zařízení ale podle soudu nepoužil, přestože to nařizuje norma.

Záchranář se hájil tím, že jeho čtyřkolka jela zhruba 30 až 40 centimetrů od okraje sjezdovky. Tvrdil, že blíž kraji už jet nemohl kvůli nahrnutému sněhu. V okamžiku nárazu údajně už se svým strojem stál. Naopak poškozený podle něj jel vysokou rychlostí 50 až 60 kilometrů v hodině.

Proti trestu se tak muž odvolal. Odvolací senát Krajského soudu v Liberci mu podmíněný trest potvrdil.

„Dodržováním jednoho ze základních pravidel FIS, tedy že lyžař má jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí, by k tomuto vážnému střetu nemuselo dojít,“ uvedl ústřední náčelník Horské služby Pavel Antl.

„Členové Horské služby provádějí kromě záchranné činnosti i činnost preventivní, vedoucí ke zvýšení bezpečnosti návštěvníků a obyvatel českých hor. Pro ně je prioritní, aby se při své práci chovali ohleduplně a bezpečně. Stejně tak to bylo i v tomto případě,“ dodal Antl.

Autor:
zpět na článek