Jarní migraci přežije o tisíce žab více, ochrání je bariéry a pasti

  6:18,  aktualizováno  16:17
Ochrana vzácných žab nebo čolků před smrtonosnými koly aut bude letos na silnicích v Libereckém kraji ještě lepší. Rozšíří se počet míst, kde obojživelníky dělí od silnice zábrany a přes vozovku je přenese odborník.

Stavět zábrany pomáhají každý rok i školáci ze ZŠ v Českém Dubu. K vodě tu táhnou hlavně skokani hnědí a ropuchy obecné. | foto: Věra Horáčková

Krajský úřad letos pošle peníze na postavení zhruba stopadesátimetrové bariéry se zemními pastmi v Dolní Suché.

Vede tudy silnice třetí třídy mezi Hrádkem a Jítravským sedlem před hranicí s CHKO Lužické hory.

„U koňské farmy je rybník a od loňského roku je tam velký tah obojživelníků. Předloni jich tam pod koly aut umíralo velké množství. Už loni se tam obojživelníci stěhovali za pomoci místních obyvatel a zábran propůjčených od Městského úřadu v Hrádku nad Nisou. Letos poprvé si úsek vzal na starost kraj,“ přiblížil mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla. 

Zhruba půlkilometrový zátaras zabrání žábám v nekontrolovaném překonávání silnice také u zasněžovací nádrže lyžařského areálu Obří sud Javorník.

Také tato bariéra se vybuduje z krajských peněz. V tomto místě už ochrana běží několikátý rok.

Přibližně pětatřicet metrů dlouhá bariéra ochrání žáby před nebezpečnou silnicí u požární nádrže v Minkovicích. „Je to jediná vodní nádrž v okolí a soustředí se na ni opravdu velký tah ropuch. Každý rok se tam přenáší přibližně pět set žab, které by jinak zahynuly na silnici,“ přiblížil Trdla. 

Kraj za tyto úseky zaplatí pověřenému zoologovi 72 tisíc korun, jeho úkolem je zajistit bezpečný přesun žab z pastí na druhou stranu komunikací.

Bariéry se zemními pastmi, díky nimž mohou ochranáři obojživelníky bezpečně přenést, budou živočichy na těchto krajských silnicích chránit mezi 15. březnem a 30. dubnem. 

Díky krajským penězům dostanou obojživelníci ochranu také na zhruba kilometrovém úseku Postřelná - Brniště na Českolipsku. 

„Je to jeden z největších tahů, i proto jsou tam zábrany nejdelší. Během migrace se tam podaří zachránit třeba až čtyři tisíce obojživelníků. Počty druhů jsou tu opravdu pestré,“ zmínil mluvčí Trdla. 

Na žáby upozorní řidiče značka

Na jiných krajských silnicích, kde obojživelníky nikdo nepřenáší, bude motoristy varovat alespoň značka. 

Povolení od krajského úřadu k přenášení žab má asi deset organizací. Kromě organizace Archa, která působí v Liberci a okolí, je to třeba Základní škola v Českém Dubu.

Škola staví každý rok bariéru v místní části Malý Dub. U Postřelné a v Novinách pod Ralskem je to ČSOP Aron, v okolí Turnova na několika místech pak ČSOP Bukovina. 

Během jarního tahu, kdy žáby putují na svá rozmnožiště, musejí mnohdy překonat značné vzdálenosti. Skokan zdolá v průměru 1 200 metrů a ropucha dokonce 1 700 metrů.

„Hlavně tam, kde nejsou zábrany, by řidiči měli dávat pozor. Obojživelníci nejraději táhnou za snížené viditelnosti za deště ráno a večer,“ upozornil mluvčí kraje.

Autor: