Vzdor waldorfské školy v Semilech skončil, dovnitř směly jen testované děti

  14:26
Waldorfská škola v Semilech pustila na prezenční výuku poprvé po více než týdenním vzdoru pouze děti testované na koronavirus. Ne všechny se však do školy vrátily. Ze zhruba 150 žáků jich asi deset zůstalo doma. Někteří kvůli nemocem, jiní nechtěli povinné antigenní testy podstoupit, potvrdila statutární zástupkyně školy Lenka Břenková.

Odvolaný ředitel waldorfské školy v Semilech Ivan Semecký na demonstraci, kterou na jeho podporu uspořádali rodiče žáků. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Podle zástupkyně školy je v současnosti důležité, aby se situace zklidnila. Vyzvala proto rodiče, kteří si testování nepřejí, aby své děti nechali doma.

„Nevytvářejte svévolně prostředí konfrontace - rodiče versus škola. Tyto konfrontace by měly neblahý vliv zejména na děti,“ uvedla v prohlášení zveřejněném na webu školy.

Podle ní je testování nastaveno tak, aby žáky co nejméně stresovalo a zasahovalo do chodu školy.

Kvůli porušování protiepidemických opatření odvolala v pondělí rada města Semily dosavadního ředitele Ivana Semeckého. Ten ještě před návratem dětí do škol rodičům rozeslal dopis, v němž nechal rozhodnutí o testování na nich. Na jeho podporu uspořádali rodiče dětí demonstraci, které se zúčastnily stovky lidí. Ani ta však rozhodnutí rady nezvrátila.

„Ředitel na jednání rady města žádal o více času, ale z jeho strany nebyl učiněn žádný vstřícný krok,“ uvedli ve svém vyjádření starostka Semil Lena Mlejnková a místostarosta Tomáš Sábl.

Podle nich nepomohly ani „plivací“ testy, které škola nakoupila. „Výsledek byl stejný, ve škole bylo z rozhodnutí pana ředitele přítomno 44 dětí, u kterých nebylo provedeno testování dle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví,“ uvádí vedení Semil. 

Spolu s rozhodnutím o odvolání ředitele rada schválila vypsání konkurzního řízení na místo ředitele. Proti svému odvolání se Semecký chce bránit. „Chci se hájit, že to odvolání je neoprávněné,“ uvedl bývalý ředitel. 

Autor: