Plýtvání, chudoba i energie. Výstava ukazuje problémy dnešního světa

  18:12
Udržitelná budoucnost nejen pro naše děti. Toto téma rezonuje západní částí světa a nyní by mohlo díky výstavě archeologa Miroslava Bárty zahýbat také krajským městem. Venkovní expozice, která prezentuje na solárně nasvícených panelech 39 zásadních témat, bude před libereckou radnicí k vidění 24 hodin denně téměř do konce dubna.

„Myšlenka udržitelnosti v této výstavě představuje především vizi fungování světa a každého z nás, která nás může nasměřovat k lepšímu, čistšímu a udržitelnějšímu světu. My jsme první civilizace, která je v mnoha ohledech celoplanetární ve smyslu pohybu kapitálu, informací i výrobků. Celoplanetární jsou i naše problémy. Abychom je zvládli a abychom dosáhli udržitelného způsobu našeho života, potřebujeme vizi a spolupráci nás všech,“ představil účel výstavy její hlavní autor, archeolog, egyptolog a autor knihy Sedm zákonů Miroslav Bárta.

Při procházení mezi panely na čtenáře z mnoha stran volají znepokojivá fakta doplněná o smutné obrazy dnešního světa. Méně závažná témata střídá už téměř nevratné. Tabule poukazují například na civilizační nemoci typu nadváha, cukrovka či srdeční onemocnění. V souvislosti s tím zmiňují také dnešní nadstandardní dostupnost potravin, s nimiž se v důsledku toho extrémně plýtvá.

Část expozice se zabývá rovněž přístupem k moderní energetice. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v souvislosti s Bártovou výstavou nastínil, že by mělo v tomto ohledu dojít ke změně myšlení o tom, jak energii vyrábíme a na druhé straně i spotřebováváme.

„Ale jde také o změnu přemýšlení nad tím, jak ji mezi sebou sdílíme, nebo jak si ji ukládáme na horší časy. Právě to mají umožnit legislativní změny, které chystáme. Jde nám o zajištění dostatku energií pro všechny za přijatelné ceny a také z bezpečných zdrojů. A to začíná u nás, jednotlivců,“ zdůraznil.

Dalšími nosnými tématy výstavy jsou například chudoba, migrace, všestranná recyklace, nadvláda algoritmů nebo současný overturismus, tedy místy až fanatická honba za zážitky a závod s časem, namísto „kvalitního“ cestování s prožitkem.

Ministr: Přírodní zdroje jsou konečné

Kromě zmíněného pokládá výstava svou atmosférou kolemjdoucím také obyčejnou otázku týkající se osobního komfortu, který bychom mohli upozadit ve prospěch celé společnosti.

„O nutnosti proměnit naši civilizaci na udržitelnou se diskutuje mnoho desetiletí, v posledních letech se nám důsledky našeho neudržitelného chování ukazují všude ve světě,“ poznamenal ministr životního prostředí Petr Hladík, pod jehož záštitou se celorepubliková „přenosná“ výstava koná.

„Musíme kvalitu života současných generací vybalancovat tak, aby energie, potraviny, ale i nerostné suroviny zůstaly i pro generace budoucí. Přírodní zdroje jsou ale konečné, a právě cirkularita je řešením,“ dodal.