Česká Lípa patřila ke špičce potiskování textilu, připomíná výstava

  16:48
Ke slavné historii kartounek, tedy továren na výrobu bavlněných potištěných látek v České Lípě, se vrací nová venkovní letní expozice. Výstava na náměstí T.G.M. má název Historie českolipských textilních motivů a lidé ji tu uvidí až do konce října 2024.

Výstava na českolipském náměstí T.G.M. má název Historie českolipských textilních motivů a lidé ji tu uvidí až do konce října 2024. | foto: Město Česká Lípa

Inspirací pro letošní venkovní výstavu byla kniha Jaroslava Panáčka Kartounky v České Lípě v 18. až 20. století. Město chce upozornit na bohatou a významnou tradici kartounek v České Lípě, což jsou továrny na výrobu bavlněných potištěných látek. Tyto látky byly ceněným zbožím i za hranicemi naší země.

„V první polovině 19. století patřila Česká Lípa, hned po Praze, k nejvýznamnějším centrům pro potiskování textilu. Je tedy dobře, že připomínáme právě tuto část historie, která našemu městu přinesla slávu a blahobyt,“ vysvětlila starostka České Lípy Jitka Volfová.

Umění potiskování textilu, historickým tiskařským vzorům a historii kartounek je zasvěcené také Centrum textilního tisku vedle vodního hradu Lipý. „S motivem kartounek chceme pracovat dál. Plánujeme do budoucna vytvořit celou kolekci předmětů s historickými kartounkářskými vzory, které bude možné si koupit,“ dodala Volfová.

Autor: