Vyrazte za pohádkou na hrad Valdštejn

  10:44
V interiérech hradu Valdštejna probíhá od června do konce srpna jedinečná výstava kostýmů ze studia Barrandov z pohádek točených na Valdštejně a okolí.

Ve Valdštejnské zahradě se natáčela scéna, kde Amadeus hraje pro Josefa II. | foto: Jiří KoťátkoMAFRA

V rámci prohlídky se setkáte s kostýmy z pohádky Princ Bajaja, Kočičí princ, Princ a Večernice a seriálu Ara-bela. K vidění jsou troje šaty princezny Slavěny z pohádky Princ Bajaja, kterou hrála Dagmar Vašáryová, šaty Večernice (Libuše Šafránková), prince Velena či samotného Mrakomora z pohádky Princ a Večernice. Krás-né jsou i dětské kostýmy malých šlechtičen a „kočičího prince“ Radka z pohádky Kočičí princ, která se natá-čela na zámku Hrubá Skála.

Na hradě Valdštejně byla točena i jedna ze scén legendárního seriálu Arabela. Na hradě nechybí ani kou-zelné předměty: prsten, létající plášť a křišťálová koule. Kouzelný prsten hrál v seriálu důležitou roli. Pů-vodně byly prsteny tři. Ale dva byly klenotníkem zničeny, aby je nikdo, když je zloději ukradli králi a čaro-dějníku Vigovi v říši lidí, nepoznal. Tak zbyl jeden jediný. I cestovní plášť je již pouze jeden. Byly také tři. Ale jeden spálila paní Blekotová tedy Millerová na Rumburakově hradu a jeden rozkousaly myši v truhle v per-níkové chaloupce.

V Rumburakově doupěti, ve které se proměnil biliární sál na Valdštejně, jsou k vidění kostýmy královny z říše pohádek a jejích dcer Arabely a Xénie, kostým Rumburaka, čaroděje Viga, čerta Blekoty a jeho paní Blekotové. Nechybí ani černý havran a čarodějná kniha.

Výstava je doplněna informačními panely, interaktivními prvky a soutěží o rodinnou vstupenku do expozice Barrandov.