Cesta vlakem z Liberce do Prahy bude trvat 69 minut, slibuje studie

  16:18
Pokud chcete jet dnes z Liberce do Prahy vlakem, tak vám cesta potrvá často déle než dvě hodiny a budete muset přestupovat na turnovském nádraží. To by se ale v blízké budoucnosti mohlo změnit. Centrální komise ministerstva dopravy schválila studii proveditelnosti pro úsek trati z Mladé Boleslavi přes Turnov do Liberce a dál ke státní hranici s Polskem.

Liberecké nádraží | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Modernizovaná železnice bude z větší části dvoukolejná, kromě přestavby stávajících úseků dojde také k výstavbě nových přeložek, rychlost vlaků se zvýší až na 200 kilometrů za hodinu. Vlastní realizace stavby se předpokládá v následujícím desetiletí,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

Své potěšení nad posunem v této záležitosti vyjádřili na sociálních sítích ministr dopravy Martin Kupka i hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Do Prahy jezdí vlak stejně dlouho jako v roce 1937, zlobí se hejtman

„Vlakem z Liberce do Prahy za 69 minut už po dnešku nezní jako sci-fi a já začínám věřit, že se ještě za svého života tím vlakem svezu,“ napsal hejtman na svůj facebookový profil.

Podle schválené varianty se mezi Turnovem a Libercem zruší téměř na celé trase současné vedení tratě. „Výjimkou bude úsek Hodkovice nad Mohelkou – Rychnov u Jablonce nad Nisou, který bude zachován pro nákladní obsluhu. Z Liberce na státní hranici s Polskem dojde k elektrizaci trati ve stávající stopě a rekonstrukci vybraných úseků,“ dodala mluvčí.

Součástí vybrané varianty je také elektrizace tratí ve Frýdlantském výběžku, která výrazným způsobem přispěje k zaktraktivnění železniční dopravy na Liberecku.

Železniční trať z Liberce na Prahu byla vybudována stejně jako většina tratí v Libereckém kraji ve druhé polovině 19. století. Od té doby nebyla zásadněji modernizována. O úpravách trati z Liberce na Prahu se přitom hovoří už léta. V roce 2003 se předpokládalo, že rychleji budou vlaky jezdit už v roce 2010. Přednost ale vždy dostaly jiné železniční tratě v Česku.

10. října 2020