Kdepak chladná horská kotlina. Pod Ještědem dozrálo medově sladké víno

  6:38
Novou vinařskou oblast vyčarovalo horké léto kousek od Ještědu, ve Stráži nad Nisou. Tamní viniční trať by se mohla jmenovat Stříbrný Kopec - stejně jako lokalita, kde letos dozrálo víno sladké jak med. Roste u domu manželů Heleny a Karla Lajnerových.

Ve Stráži nad Nisou dozrálo Heleně a Karlovi Lajnerovým červené víno, za které by se nemusela stydět ani jižní Morava. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Kdyby takové rostlo na konci minulého století kolem Mikulova, vinaři by se tetelili blahem,“ řekl brněnský rodák Aleš Vozka, jemuž dal redaktor MF DNES z bílých i červených hroznů od Lajnerových okoštovat.

„Vinnou révu jsme si zasadili asi před patnácti roky. Tak lahodná jako letos nebyla ale ještě nikdy. Ani v horkém létě 2015,“ prozradila Helena Lajnerová. „Vína se nám teď urodilo nejvíc, co ho máme. Určitě pár desítek kilo,“ dodává.

Jiří Teplý z agrární komory pro Liberec a Jablonec se nediví, že se letos kotlina mezi Ještědem a Jizerskými horami proměnila ve vinorodnou Pálavu.

„Jestli se budou tak horká léta opakovat, možná se dočkáme časů, kdy u nás v kraji začnou vznikat vinohrady,“ poznamenává Teplý. „Třeba Moravákům ještě v Liberci ukážeme, jak se dělá víno,“ směje se.

Přímo u stěny rodinného domu Lajnerových se pne vinná réva ze dvou hlav. Jde o odrůdu Modrý portugal. Kolem skleníku a rovněž v něm roste bílé víno.

„Většinu už jsme sklidili. Dozrálo hodně brzy,“ podotýká Helena Lajnerová. „Víno jím moc ráda a z červeného jsme si vylisovali také mošt. Chutná výborně a nemuseli jsme ho vůbec doslazovat cukrem,“ zdůrazňuje.

Lajnerovi se zatím neodhodlali k tomu, aby si udělali vlastní burčák nebo klasické alkoholické víno.

„Kdyby podobně horká léta pokračovala, asi bych to zkusil,“ podotýká Karel Lajner. „Ale takové vedro a sucho jako letos si nepřejeme. Přišli bychom o vodu ve studni. Je šestnáct metrů hluboká a voda tam sahá už jen do šesti metrů,“ podotýká.

Lajnerovi nejsou sami, kdo pěstuje na Stříbrném Kopci víno. „Naši sousedi Rychlí si před lety zasadili bílou révu. Dozrává jim o něco později, má tužší slupku, ale je zase větší než naše,“ poznamenal Karel Lajner.