iDNES.cz

VIDEO: Železničáři nasadili v boji se sněhem v Jizerských horách frézu

  18:18
Správa železnic nasadila v boji se sněhem v Jizerských horách frézu. Ta pomáhá udržovat vysoko položené tratě v provozuschopném stavu.

Frézou jsou v Libereckém kraji vybavena tři depa, a to liberecké, turnovské a smržovské. Právě úpravu smržovskou frézou zachytila Správa železnic na videu, které zveřejnila na sociálních sítích.

„K zajištění provozuschopných tratí pomáhají Správě železnic v případě velkého přívalu sněhu a závějí sněhové frézy. Stopu trati vyfrézují a tím ji zprůjezdní. Na trati ze Smržovky do Josefova Dolu v Jizerských horách, která je zachycena ve videu, je taková údržba v zimě velmi častá,“ uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Jedná se o vozidlo s označením MUV KSF 77, které je kolejovou sněhovou frézou a pluhem. Může se tak pohybovat oběma směry, a to podle toho, zda potřebuje zrovna frézovat, nebo pluhovat. MUV znamená motorový univerzální vozík a KSF kolejová sněhová fréza.

Při vydatném sněžení vyjíždí fréza denně

Frekvence výjezdů frézy na trať je závislá na aktuálním počasí. Každému výjezdu předchází sledování předpovědi počasí a kontrola stavu trati, kterou vykonává traťmistr. V případě silnějšího sněžení probíhá frézování a pluhování trati denně.

Traťová údržba musí být vždy přizpůsobena pravidelnému provozu. Fréza tak na trať vyjíždí v době mezi jízdou jednotlivých pravidelných vlaků. Prostor pro dopolední údržbu trati činí přibližně 30 minut.

Frézování vybraných úseků probíhá vždy cestou ze Smržovky do Josefova Dolu. V pracovním režimu fréza dosahuje rychlosti maximálně 15 kilometrů v hodině.

Cestou z Josefova Dolu zpět do Smržovky pak probíhá pluhování trati, které je možné při rychlosti až 40 kilometrů v hodině.

Podle odborníka na železnici Jindřicha Berounského jde o významného víceúčelového pomocníka zimní údržby v nejnáročnějších úsecích železničních tratí zejména v Jizerských horách. „Jednu nevýhodu však má, a to že nemůže být nasazena na ozubnicové železnici z Tanvaldu do Kořenova. Tam se musí používat jenom kolejový sněhový pluh,“ vysvětlil Berounský.

Přívaly sněhu zaměstnávají železničáře i ve stanicích. „Současně probíhá také odklízení sněhu z nástupišť pomocí ruční sněhové frézy. Takhle sníh odstraňovali například v Lučanech nad Nisou,“ dodala Friebová.

Autor:
zpět na článek